• Month
  • Days

Composite Calendar

October 2014
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
28
vs. Yale Intercollegiate
Final
1st (293)

at 45th President's Trophy Intersectional
1st Final

at NEISA Men's Singlehanded Championship
9:30 am EST
2nd/3rd

at 32nd Hood Trophy
9:30 am EST
3rd

at Salt Pond Invitational (Southern Series #3)
9:30 am EST
5th

vs. Penn Invitational
@ Philadelphia, Pa.
TBA

vs. Stanford
Final
L, 3-0
29
vs. ITA All-American Championships
@ Tulsa, Okla.
TBA
30
vs. All-American Championship
@ Los Angeles, Ca.
TBA

vs. Fairleigh Dickinson
Final
L, 3-1
1
vs. All-American Championship
@ Los Angeles, Ca.
TBA
2
3
at Nittany Lion Invitational

at Harvard
7:00 PM
4
vs. Paul Short Invite
@ Lehigh University
10:00 am

at Paul Short Invitational
2:00 p.m.

vs. The Macdonald Cup

at Nittany Lion Invitational

at NEISA Women's Singlehanded Championship
9:30 am EST

at Danmark Trophy
9:30 am EST

at Hewitt
9:30 am EST

at 11th Jesuit Open Inter-conference Regatta
9:00 am EST

at Olympians
9:30 am EST

vs. Head of the Housatonic

vs. Yale Shootout
TBA

at Cornell
12:00 PM

at Cornell
12:30 PM

at Harvard
4:00 PM

at Dartmouth
5:00 PM

at Harvard
7:00 PM
5
vs. The Macdonald Cup

at Nittany Lion Invitational

at NEISA Women's Singlehanded Championship
9:30 am EST

at Danmark Trophy
9:30 am EST

at Hewitt
9:30 am EST

at 11th Jesuit Open Inter-conference Regatta
9:00 am EST

at Olympians
9:30 am EST

vs. Yale Shootout
TBA
6
7
8
vs. Bryant
7:00 PM
9
10
vs. F.A. Borsodi Student Championship

vs. Bulldog Invitational
TBA

at Penn
7:00 PM
11
vs. New England Championships
@ Franklin Park
12:00 pm

at New England Championships
12:00 p.m.

vs. F.A. Borsodi Student Championship

at Women's Navy Fall Intersectional
9:00 am EST

at Moody Trophy
9:30 am EST

at New England Sloop Championship/ Larry White Trophy
9:30 am EST

at Storm Trysail
9:30 am EST

at Roger Williams Invitational (Southern Series #5)
9:30 am EST

vs. Head of the Housatonic

vs. Bulldog Invitational
TBA

vs. Dartmouth
1:00 PM

at Maine
4:00 PM

at Dartmouth
4:00 PM

at Princeton
5:00 PM

at Dartmouth
7:00 PM
12
at Women's Navy Fall Intersectional
9:00 am EST

at Moody Trophy
9:30 am EST

at New England Sloop Championship/ Larry White Trophy
9:30 am EST

at Storm Trysail
9:30 am EST

at Roger Williams Invitational (Southern Series #5)
9:30 am EST

vs. Bulldog Invitational
TBA

vs. McGill
1:00 PM
13
at Central Connecticut State
7:00 PM
14
vs. Temple
7:00 PM
15
16
vs. USTA/ITA Northeast Regional Championships
@ Flushing, N.Y.
TBA

vs. ITA Northeast Regionals
TBA
17
at Princeton Invitational

vs. USTA/ITA Northeast Regional Championships
@ Flushing, N.Y.
TBA

vs. ITA Northeast Regionals
TBA

vs. Cornell
7:00 PM

vs. Sacred Heart
7:00 PM
18
vs. NCAA Pre-Nationals
@ LaVerne Gibson Course
11:00 am

at Pre-National Invitational
2:00 p.m.

vs. Harvard vs. Yale

at Princeton Invitational

vs. Women's Intersectional
9:30 am EST

at 24th Captain Hurst Bowl
9:30 am EST

at Navy Fall Invite
9:00 am EST

at UConn Invite (Scrimmage)
10:00 AM

vs. USTA/ITA Northeast Regional Championships
@ Flushing, N.Y.
TBA

vs. ITA Northeast Regionals
TBA

at Dartmouth
12:00 PM

vs. Colgate
1:00 PM

at Cornell
1:00 PM

at Cornell
4:00 PM

vs. Columbia
5:00 PM
19
at Princeton Invitational

vs. Women's Intersectional
9:30 am EST

at 24th Captain Hurst Bowl
9:30 am EST

at Navy Fall Invite
9:00 am EST

at Head of the Charles

vs. Head of the Charles
@ Boston, Mass.

vs. USTA/ITA Northeast Regional Championships
@ Flushing, N.Y.
TBA

vs. ITA Northeast Regionals
TBA

at Connecticut
2:00 PM
20
vs. USTA/ITA Northeast Regional Championships
@ Flushing, N.Y.
TBA

vs. ITA Northeast Regionals
TBA
21
vs. USTA/ITA Northeast Regional Championships
@ Flushing, N.Y.
TBA

vs. ITA Northeast Regionals
TBA
22
23
24
vs. CCSU Mini Meet
@ Stanley Quarter Park
3:30 pm

at CCSU Mini Meet
5:00 p.m.

at Johns Hopkins (Scrimmage)
5:00 PM

vs. Connecticut State Championships
TBA

vs. Brown
7:00 PM

at Providence
7:00 PM

vs. Alberta
7:00 PM
25
at Stu Nelson Trophy
9:30 am EST

at Sherman Hoyt Trophy
9:30 am EST

at Oberg Trophy
9:30 am EST

at Central Series #6
9:30 am EST

at Johns Hopkins (Scrimmage)
9:00 AM

at Johns Hopkins
11:00 AM

vs. Connecticut State Championships
TBA

vs. Penn
12:00 PM

vs. Penn
1:30 PM

vs. Penn
4:00 PM

vs. Penn
7:00 PM

vs. Providence
7:00 PM
26
at Stu Nelson Trophy
9:30 am EST

at Sherman Hoyt Trophy
9:30 am EST

at Oberg Trophy
9:30 am EST

at Central Series #6

at Princeton Chase

vs. Princeton Chase
@ Princeton, N.J.

vs. Connecticut State Championships
TBA

vs. Albany
2:00 PM
27
28
at Connecticut
7:00 PM

vs. Mass.-Lowell
7:00 PM
29
30
31
vs. Dartmouth
7:00 PM

vs. St. Lawrence
7:00 PM

vs. Princeton
@ Newark, NJ
7:00 PM
1
vs. Heptagonal Championship
@ West Windsor Fields
10:00 am

at Ivy League Heptagonal Championships
10:00 a.m.

at Victorian Coffee Urn
9:30 am EST

at 74th Erwin Schell Trophy
9:30 am EST

vs. Dave Perry Trophy
9:30 am EST

at New England Freshman Championship (Nickerson Trophy)
9:30 am EST

at Columbia
12:30 PM

vs. Columbia
1:00 PM

vs. Columbia
4:00 PM

vs. Clarkson
4:00 PM

vs. Harvard
5:00 PM

vs. Columbia
7:00 PM

View: Mobile | Desktop