Licensed to Yale University                           HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
                           Yale @ Brown - 2/11/2012                            
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yale University-CT  'A'                          NT    1:34.90         11  
     1) Lazris, Michael B 18            2) Tsui, Ronald R 19              
     3) Davis, Paschall P 21            4) Killian, Pat M 20              
       24.39    27.14    22.61    20.76                                    
  2 Brown University-NE  'A'                         NT    1:34.93          4  
     1) Hunter, Paul 20                 2) McVicker, Mike 20              
     3) Glenn, Tommy 19                 4) Strausser, Jeffrey C 18        
       24.56    26.78    22.83    20.76                                    
  3 Yale University-CT  'B'                          NT    1:35.57          2  
     1) Dominski, Mike D 21             2) Luu, Chris V 21                
     3) Becker, Ed S 19                 4) Jones, Calvin R 19             
       24.28    27.34    22.84    21.11                                    
  4 Brown University-NE  'C'                         NT    1:37.10        
     1) Voss, Adam C 18                 2) Duffy, Colin P 18              
     3) Johnson, Mike A 21              4) Diamond, Oliver 19             
       25.13    27.25    23.17    21.55                                    
  5 Yale University-CT  'C'                          NT   x1:38.95        
     1) Lovett, Jared A 21              2) Benz, Alex C 21                
     3) Doganay, Barkin 19              4) Puhl, Mack M 21                
       26.05    26.92    24.21    21.77                                    
  6 Brown University-NE  'B'                         NT   x1:40.07        
     1) Pascal, Alex B 18               2) Slater, Ian P 20               
     3) Weber, Jake P 19                4) Lowen, Greg B 21               
       24.73    29.23    24.04    22.07                                    
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harder, Rob B       18 Yale-CT                   NT    9:36.15          9  
      26.92   29.33   29.65   29.69   30.10   29.87   29.69   29.17
      28.76   28.77   28.34   28.61   28.61   28.74   28.68   28.28
      28.37   28.54   28.46   27.57                                
  2 Clarke, Danny D     20 Yale-CT                   NT    9:53.09          4  
      26.67   28.96   29.61   29.57   29.71   30.01   30.05   29.87
      29.96   29.84   29.90   30.10   29.93   30.00   30.12   30.00
      30.14   30.00   29.71   28.94                                
  3 Hug, John C         20 Brown-NE                  NT   10:00.95          3  
      27.53   29.71   30.07   29.84   30.46   30.00   30.15   29.96
      30.80   30.42   29.59   30.39   30.16   30.13   30.09   29.98
      30.29   30.57   30.41   30.40                                
  4 Barr, Brian W       18 Brown-NE                  NT   10:05.36          2  
      27.01   29.21   29.76   29.96   30.16   30.19   30.24   30.10
      30.34   30.32   30.08   30.35   30.51   30.92   31.10   31.33
      31.07   31.51   30.79   30.41                                
  5 Wingerson, Andy A   18 Yale-CT                   NT   10:09.44          1  
      27.10   29.25   29.65   30.17   30.33   30.25   30.73   30.68
      30.56   30.71   30.93   30.70   30.92   31.25   31.38   31.26
      31.16   31.29   31.16   29.96                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ginsborg, Josh M    19 Yale-CT                   NT    1:40.12          9  
      23.59   25.34   25.75   25.44                                
  2 Hunter, James S     21 Brown-NE                  NT    1:40.34          4  
      23.90   26.03   25.44   24.97                                
  3 Bicer, Goksu        21 Yale-CT                   NT    1:42.19          3  
      23.45   26.64   25.81   26.29                                
  4 Doganay, Barkin     19 Yale-CT                   NT    1:46.39          2  
      24.40   26.77   27.55   27.67                                
  5 Johnson, Mike A     21 Brown-NE                  NT    1:46.58          1  
      24.48   26.76   27.40   27.94                                
  6 Becker, Ed S        19 Yale-CT                   NT   x1:48.18        
      23.91   26.95   28.42   28.90                                
  7 Fujinaka, Danny     19 Brown-NE                  NT    1:52.66        
      26.24   28.16   29.22   29.04                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lazris, Michael B   18 Yale-CT                   NT      52.12          9  
      25.33   26.79                                                
  2 Hunter, Paul        20 Brown-NE                  NT      52.29          4  
      25.55   26.74                                                
  3 Pascal, Alex B      18 Brown-NE                  NT      52.69          3  
      25.57   27.12                                                
  4 Davis, Paschall P   21 Yale-CT                   NT      53.41          2  
      25.86   27.55                                                
  5 Boone, Matt J       22 Yale-CT                   NT      53.45          1  
      25.73   27.72                                                
  6 Wingerson, Andy A   18 Yale-CT                   NT     x54.58        
      26.90   27.68                                                
 -- Lovett, Jared A     21 Yale-CT                   NT     X55.44        
      27.30   28.14                                                
 -- McDermott, Danny J  19 Yale-CT                   NT     X56.45        
      27.28   29.17                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benz, Alex C        21 Yale-CT                   NT      58.98          9  
      27.89   31.09                                                
  2 Duffy, Colin P      18 Brown-NE                  NT      59.29          4  
      28.15   31.14                                                
  3 McVicker, Mike      20 Brown-NE                  NT      59.38          3  
      27.89   31.49                                                
  4 Rozner, Josh S      19 Yale-CT                   NT      59.71          2  
      28.12   31.59                                                
  5 Luu, Chris V        21 Yale-CT                   NT      59.77          1  
      28.29   31.48                                                
  6 Tsui, Ronald R      19 Yale-CT                   NT     x59.87        
      28.97   30.90                                                
  7 Slater, Ian P       20 Brown-NE                  NT    1:02.99        
      29.68   33.31                                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Tommy        19 Brown-NE                  NT    1:50.18          9  
      24.57   28.36   28.74   28.51                                
  2 Dominski, Mike D    21 Yale-CT                   NT    1:53.89          4  
      25.21   29.45   28.57   30.66                                
  3 Cuthbert, West W    19 Yale-CT                   NT    1:56.46          3  
      26.55   29.54   30.03   30.34                                
  4 Lovett, Jared A     21 Yale-CT                   NT    1:58.09          2  
      26.30   30.23   31.47   30.09                                
  5 Voss, Adam C        18 Brown-NE                  NT    1:58.39          1  
      26.44   30.32   30.90   30.73                                
  6 Barr, Brian W       18 Brown-NE                  NT    2:00.76        
      26.15   30.17   32.09   32.35                                
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Strausser, Jeffrey  18 Brown-NE                  NT      21.32          9  
  2 Heymann, Andrew J   18 Yale-CT                   NT      21.63          4  
  3 Hunter, James S     21 Brown-NE                  NT      21.71          3  
  4 Killian, Pat M      20 Yale-CT                   NT      21.85          2  
  5 Diamond, Oliver     19 Brown-NE                  NT      22.06          1  
  6 Jones, Calvin R     19 Yale-CT                   NT      22.08        
  7 Weber, Jake P       19 Brown-NE                  NT     x22.35        
  8 Puhl, Mack M        21 Yale-CT                   NT     x22.64        
 -- Rozner, Josh S      19 Yale-CT                   NT     X21.97        
 -- Lowen, Greg B       21 Brown-NE                  NT     X22.97        
 -- Benz, Alex C        21 Yale-CT                   NT     X23.20        
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Feldman, Jon M      20 Brown-NE                  NP     296.10          9  
  2 Staab, Colton B     21 Yale-CT                   NP     289.79          4  
  3 Pramer, Tyler D     19 Yale-CT                   NP     288.79          3  
  4 Holder, Will F      18 Brown-NE                  NP     259.80          2  
  5 Seriff-Cullick, Aa  19 Yale-CT                   NP     228.83          1  
  6 Rosenberg, Billy E  18 Brown-NE                  NP     225.52        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bicer, Goksu        21 Yale-CT                   NT      45.93          9  
      22.15   23.78                                                
  2 Hunter, James S     21 Brown-NE                  NT      46.06          4  
      22.26   23.80                                                
  3 Heymann, Andrew J   18 Yale-CT                   NT      46.65          3  
      22.63   24.02                                                
  4 Davis, Paschall P   21 Yale-CT                   NT      47.50          2  
      22.84   24.66                                                
  5 Puhl, Mack M        21 Yale-CT                   NT     x49.67        
      23.42   26.25                                                
  6 Diamond, Oliver     19 Brown-NE                  NT      49.72          1  
      23.76   25.96                                                
  7 Weber, Jake P       19 Brown-NE                  NT      49.89        
      23.71   26.18                                                
 -- Lowen, Greg B       21 Brown-NE                  NT     X49.84        
      24.12   25.72                                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harder, Rob B       18 Yale-CT                   NT    1:49.91          9  
      26.48   27.86   27.89   27.68                                
  2 Hunter, Paul        20 Brown-NE                  NT    1:54.15          4  
      26.55   28.84   29.54   29.22                                
  3 Slater, Ian P       20 Brown-NE                  NT    1:56.59          3  
      27.83   29.54   29.96   29.26                                
  4 Pascal, Alex B      18 Brown-NE                  NT    1:57.08          2  
      27.76   29.55   29.78   29.99                                
  5 Dominski, Mike D    21 Yale-CT                   NT    1:57.40          1  
      28.08   30.30   30.18   28.84                                
  6 Boone, Matt J       22 Yale-CT                   NT    1:59.74        
      27.42   29.65   30.94   31.73                                
  7 Wingerson, Andy A   18 Yale-CT                   NT   x2:00.42        
      28.28   30.10   30.77   31.27                                
  8 Voss, Adam C        18 Brown-NE                  NT   x2:01.43        
      28.37   30.88   31.39   30.79                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duffy, Colin P      18 Brown-NE                  NT    2:06.52          9  
      28.76   31.76   32.84   33.16                                
  2 McDermott, Danny J  19 Yale-CT                   NT    2:07.56          4  
      29.30   32.40   32.98   32.88                                
  3 McVicker, Mike      20 Brown-NE                  NT    2:09.66          3  
      29.26   32.72   33.55   34.13                                
  4 Benz, Alex C        21 Yale-CT                   NT    2:11.71          2  
      28.90   33.49   34.66   34.66                                
  5 Luu, Chris V        21 Yale-CT                   NT    2:12.33          1  
      29.34   33.10   34.29   35.60                                
  6 Tsui, Ronald R      19 Yale-CT                   NT   x2:20.95        
      29.91   35.48   36.40   39.16                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ginsborg, Josh M    19 Yale-CT                   NT    4:35.30          9  
      25.46   27.61   28.21   27.94   28.53   27.68   28.20   28.07
      27.32   26.28                                                
  2 Cuthbert, West W    19 Yale-CT                   NT    4:49.60          4  
      25.74   28.37   28.53   29.30   29.46   29.68   29.71   30.32
      30.02   28.47                                                
  3 Clarke, Danny D     20 Yale-CT                   NT    4:52.58          3  
      26.33   28.74   29.35   29.67   29.65   30.11   29.84   30.12
      29.76   29.01                                                
  4 Becker, Ed S        19 Yale-CT                   NT   x4:54.30        
      25.79   28.90   29.62   30.10   30.63   30.92   30.62   30.74
      29.03   27.95                                                
  5 Barr, Brian W       18 Brown-NE                  NT    4:54.48          2  
      25.79   28.27   29.43   30.06   30.72   30.88   30.62   30.77
      29.85   28.09                                                
  6 Hug, John C         20 Brown-NE                  NT    5:05.95          1  
      26.26   29.25   30.40   30.86   32.34   31.25   31.61   32.06
      31.10   30.82                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Tommy        19 Brown-NE                  NT      49.52          9  
      23.45   26.07                                                
  2 Bicer, Goksu        21 Yale-CT                   NT      49.75          4  
      23.05   26.70                                                
  3 Dominski, Mike D    21 Yale-CT                   NT      51.29          3  
      23.81   27.48                                                
  4 Davis, Paschall P   21 Yale-CT                   NT      51.72          2  
      24.04   27.68                                                
  5 Lovett, Jared A     21 Yale-CT                   NT     x52.27        
      24.63   27.64                                                
  6 Johnson, Mike A     21 Brown-NE                  NT      52.70          1  
      24.64   28.06                                                
  7 Weber, Jake P       19 Brown-NE                  NT      53.26        
      24.64   28.62                                                
  8 Doganay, Barkin     19 Yale-CT                   NT     x54.38        
      25.34   29.04                                                
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Staab, Colton B     21 Yale-CT                   NP     319.95          9  
  2 Pramer, Tyler D     19 Yale-CT                   NP     317.25          4  
  3 Rosenberg, Billy E  18 Brown-NE                  NP     272.25          3  
  4 Seriff-Cullick, Aa  19 Yale-CT                   NP     261.15          2  
  5 Holder, Will F      18 Brown-NE                  NP     240.60          1  
  6 Feldman, Jon M      20 Brown-NE                  NP     226.27        
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heymann, Andrew J   18 Yale-CT                   NT    1:52.84          9  
      25.05   28.27   33.06   26.46                                
  2 Harder, Rob B       18 Yale-CT                   NT    1:54.82          4  
      25.38   28.16   35.64   25.64                                
  3 Duffy, Colin P      18 Brown-NE                  NT    1:55.18          3  
      25.26   29.53   32.81   27.58                                
  4 McDermott, Danny J  19 Yale-CT                   NT    1:57.85          2  
      25.96   30.35   33.68   27.86                                
  5 McVicker, Mike      20 Brown-NE                  NT    1:58.89          1  
      26.04   30.30   33.89   28.66                                
  6 Tsui, Ronald R      19 Yale-CT                   NT   x2:17.07        
      28.82   37.13   37.31   33.81                                
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown University-NE  'A'                         NT    3:04.93         11  
     1) Glenn, Tommy 19                 2) Diamond, Oliver 19             
     3) Strausser, Jeffrey C 18         4) Hunter, James S 21             
       22.29    45.64    22.28    47.30    22.32    46.95    21.18    45.04
  2 Yale University-CT  'A'                          NT    3:07.82          4  
     1) Ginsborg, Josh M 19             2) Becker, Ed S 19                
     3) Killian, Pat M 20               4) Bicer, Goksu 21                
       22.92    46.62    22.73    48.21    22.16    47.09    21.90    45.90
  3 Yale University-CT  'B'                          NT    3:12.03          2  
     1) Jones, Calvin R 19              2) Rozner, Josh S 19              
     3) Boone, Matt J 22                4) Cuthbert, West W 19            
       22.96    48.50    22.15    46.43    23.20    49.13    23.18    47.97
  4 Brown University-NE  'B'                         NT    3:13.13        
     1) Hunter, Paul 20                 2) Johnson, Mike A 21             
     3) Barr, Brian W 18                4) Pascal, Alex B 18              
       23.08    48.12    22.79    47.80    15.55    49.55    22.96    47.66
  5 Yale University-CT  'C'                          NT   x3:17.91        
     1) Lazris, Michael B 18            2) Puhl, Mack M 21                
     3) Wingerson, Andy A 18            4) Clarke, Danny D 20             
       22.97    47.87    22.80    49.29    23.63    49.93    24.34    50.82
  6 Brown University-NE  'C'                         NT   x3:26.81        
     1) Voss, Adam C 18                 2) Weber, Jake P 19               
     3) Lowen, Greg B 21                4) Hug, John C 20                 
       24.53    50.48    23.60    49.54    23.78    50.94    26.38    55.85
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. Yale University                     180   2. Brown University                    120