Yale Men's Swimming

Jan. 4, 2005

Recap

Licensed to Puerto Rico Swim Federation Hy-Tek's Meet Manager 1/3/2005 05:21 PM
                        1ra  Copa Coquí 2005 - 1/3/2005
                              1ra Copa Coquí 2005
                     Piscina Urb Encantada, Trujillo Alto
                                    Results

Event 1 Women 200 LC Meter Freestyle Relay =============================================================================== Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 PUERTO RICO 'A' NT 1:52.90 20 1) Jimenez, Patricia 17 2) Mojica, Solmari 21 3) Mojica, Solimar 23 4) Clemente, Thammara 15 2 YALE UNIVERSITY 'A' NT 1:54.06 14 1) Gill, Meg 18 2) McCloskey, Moira 18 3) Butler, Chase 18 4) Knicely, Becca 18 3 YALE UNIVERSITY 'B' NT 1:55.73 12 1) Cartoski, Kirsten 18 2) Rowe, Rachel 18 3) Ship, Rachel 18 4) Kane, Katelyn 18 4 SYRACUSE UNIVERSITY ORANGE 'A' NT 1:55.86 10 1) Clune, Melissa 2) Beaulieu, Randi 3) Maaske, Katie 4) Martinez, Vanessa 5 PUERTO RICO 'B' NT 1:57.78 8 1) Reyes, Yessenia 16 2) Velez, Wilmarie 15 3) Martinez, Valerie 13 4) Cochran, Natalia 15 6 SYRACUSE UNIVERSITY ORANGE 'B' NT 1:57.86 6 1) Wittich, Lisa 2) Duenas, Vanessa 3) Homewood, Erin 4) Fong, Lisa 7 MISERICORDIA COLLEGE 'A' NT 2:03.29 4 1) Devine, Laura 18 2) Gerlach, Beth 18 3) Blass, Rachel 18 4) Sejuit, Jenna 18 8 MISERICORDIA COLLEGE 'B' NT 2:09.47 2 1) Politz, Amanda 18 2) Denshock, Stacy 18 3) Kennedy, Elisa 18 4) Eiring, Tracy 18

Event 2 Men 200 LC Meter Freestyle Relay =============================================================================== Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 HARVARD UNIVERSITY 'A' NT 1:39.13 20 2 YALE UNIVERSITY 'B' NT 1:40.46 14 1) Thunell, Matt 18 2) Hendrick, Cameron 18 3) Lange, Dave 18 4) Fitzgerald, Quinn 18 3 PUERTO RICO 'A' NT 1:40.96 12 1) Rivera, Bryan 20 2) Perez, Fernando R 15 3) Picon, Efrain 18 4) Martinez, Raul 16 4 SYRACUSE UNIVERSITY ORANGE 'A' NT 1:41.59 10 1) Caponera, Ryan 2) Schelling, Bobby 3) Scott, Josh 4) Anstrom, Mike 5 HARVARD UNIVERSITY 'B' NT 1:41.98 8 6 SYRACUSE UNIVERSITY ORANGE 'B' NT 1:46.77 6 1) Matson, Wes 2) Boral, Luk 3) Kertzscher, Gus 4) Mugavin, Pat 7 PUERTO RICO 'B' NT 1:46.80 4 1) Guzman, Kevin Omar 14 2) Martinez, Mark E 16 3) Blanco, Gustavo 19 4) Rodriguez, Javier 19 8 UNIV. PUERTO RICO 'A' NT 1:48.04 2 1) Gonzalez, Lyhonel 20 2) Valentin, Luis R 20 3) Aleman, Angel 4) Rodriguez, Fernando 24 9 MISERICORDIA COLLEGE 'A' NT 1:50.05 1) Epler, Ryan 18 2) Yelacic, Peter 18 3) Mill, Matt 18 4) Gilroy, Sean 18 -- YALE UNIVERSITY 'A' NT DQ 1) Foss, Andrew 18 2) Hardy, Tom 18 3) Zann, Geof 18 4) Locke, Kieran 18

Event 3 Women 200 LC Meter Freestyle =============================================================================== CopaCoquí: 2:10.57 1/4/2004 Vanessa Martinez, SU Name Age Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 Martinez, Vanessa SYRACUSE 2:10.43 2:10.81 10 2 Swaney, Nicole 18 YALE 2:09.20 2:12.60 7 3 Fong, Lisa SYRACUSE 2:12.42 2:13.94 6 4 Wittich, Lisa SYRACUSE 2:08.73 2:14.25 5 5 Ship, Rachel 18 YALE 2:12.60 2:15.36 4 6 Butler, Chase 18 YALE 2:10.10 2:15.37 3 7 Hammervold, Christ SYRACUSE 2:20.83 2:15.40 2 8 Mojica, Solimar 23 PUR 2:07.16 2:16.21 1 9 Rogers, Allison 18 YALE 2:17.20 2:16.94 10 Rios, Melissa 17 PUR 2:11.17 2:16.95 11 Dowd, Caroline 18 YALE 2:15.60 2:17.10 12 Homewood, Erin SYRACUSE 2:08.94 2:17.74 13 Mojica, Solmari 21 PUR 2:10.17 2:18.23 14 Kane, Katelyn 18 YALE 2:09.60 2:19.09 15 Cruz, Betsmara 16 PUR 2:17.16 2:19.16 16 Rios, Militza 17 PUR 2:17.86 2:19.42 17 Mojica, Marisol 17 PUR 2:14.30 2:20.01 18 Barks, Ashley 15 PUR 2:15.85 2:22.76 19 Martinez, Valerie 13 PUR 2:18.87 2:23.83 20 Velez, Valerie 18 USC 2:16.94 2:24.03 21 Pedreira, Alexandr 13 PUR 2:19.18 2:24.32 22 Quiles, Nicole 15 PUR 2:20.09 2:26.15 23 Batiz, Coral 16 PUR 2:11.66 2:26.83 24 Rivera, Isamar 13 PUR 2:25.95 2:30.05 25 Mitchell, Lisa 18 MISER 2:25.73 2:33.60 26 Centeno, Alexandra 15 PUR 2:25.01 2:35.22 27 Zabala, Tatiana UPR 2:20.00 2:35.40 28 Eiring, Tracy 18 MISER 2:22.56 2:36.00 29 Heiser, Chrissy 18 MISER 2:26.30 2:40.43 30 Alvarez, Ivette 16 PUR 2:29.89 2:41.58

Event 4 Men 200 LC Meter Freestyle =============================================================================== CopaCoquí: 1:58.43 1/5/2003 Ives Garcia, AU Name Age Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 Garcia, Ives 26 AU 1:56.39 1:57.52 10 2 Boral, Luk SYRACUSE 1:54.50 1:58.78 7 3 Fitzgerald, Quinn 18 YALE 1:57.00 2:00.34 6 4 Foss, Andrew 18 YALE 1:54.66 2:01.76 5 5 Garber, Kent 18 YALE 2:02.70 2:02.62 4 6 Scott, Josh SYRACUSE 1:52.83 2:02.91 3 7 Gjeorgjievski, Gjo 18 YALE 2:01.57 2:02.94 2 8 Madden, Reid 18 YALE 2:02.30 2:03.29 1 9 Mugavin, Pat SYRACUSE 1:59.03 2:03.80 10 Atkinson, John 18 YALE 1:57.00 2:04.27 11 Rivera, Bryan 20 PUR 1:59.29 2:04.42 12 Fisher, Mark 18 YALE 2:05.00 2:05.54 13 Hastrup, John 18 HARV 2:06.00 2:05.55 14 Hutchinson, Jack 18 YALE 2:04.00 2:05.65 15 Pudas, Kevin 18 YALE 2:02.00 2:05.76 16 Everman, Brendan 18 YALE 2:06.10 2:05.84 17 Schotter, Robert 18 YALE 2:08.10 2:06.31 18 Paddington, Alexan 18 HARV NT 2:07.02 19 Krasenics, Lou 18 YALE 2:03.80 2:07.03 20 Martinez, Raul 16 PUR 1:59.77 2:07.30 20 Perez, Fernando R 15 PUR 2:03.33 2:07.30 22 Murphy, Connor 18 YALE 2:02.30 2:08.17 23 Yelacic, Peter 18 MISER 2:03.50 2:10.06 24 Rodriguez, Javier 19 PUR 2:00.57 2:10.28 25 Lynch, John 18 YALE 2:01.80 2:10.91 26 Matson, Wes SYRACUSE 1:55.37 2:11.00 27 Guzman, Kevin Omar 14 PUR 2:08.31 2:12.95 27 Koslosky, Kevin 18 HARV 2:10.57 2:12.95 29 Persico, Rob SYRACUSE 1:54.48 2:13.43 30 Sandoval, Luis A 14 PUR 2:20.38 2:15.74 31 Suarez, Jorge L 19 UPR 2:12.35 2:15.88 32 Rivera, Jorge J 25 USC 2:11.20 2:19.85 33 Gilroy, Sean 18 MISER 2:11.70 2:20.70 34 Belles, Brock 18 MISER 2:15.95 2:26.83

Event 5 Women 100 LC Meter Backstroke =============================================================================== CopaCoquí: 1:08.94 1/4/2004 Randi Beaulieu, SU Name Age Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 McCloskey, Moira 18 YALE 1:04.20 1:07.52 10 2 Aronsson, Laura 18 YALE 1:14.10 1:11.35 7 3 Yurechko, Christin 18 YALE 1:08.20 1:11.57 6 4 Beaulieu, Randi SYRACUSE 1:06.21 1:11.62 5 5 Bailey, Megan 18 YALE 1:14.10 1:13.33 4 6 Velez, Wilmarie 15 PUR 1:13.85 1:15.80 3 7 Devine, Laura 18 MISER 1:12.52 1:16.32 2 8 Jackson, Karem 16 PUR 1:13.76 1:17.24 1 9 Colon, Natalia 21 UPR 1:11.26 1:19.22 10 Cochran, Natalia 15 PUR 1:15.69 1:19.96 11 Politz, Amanda 18 MISER 1:17.50 1:21.88 12 Kennedy, Elisa 18 MISER 1:16.37 1:22.18 13 Carrion, Joharis 13 PUR 1:19.27 1:22.33 14 Rivera, Natasha 14 PUR 1:22.01 1:23.54 15 Reyes, Yessenia 16 PUR 1:12.99 1:24.16 16 Quiles, Angeira 17 PUR 1:19.31 1:24.29 17 Calzada, Michelle 19 UPR 1:22.56 1:24.45 18 Canals, Barbara N 15 PUR 1:23.57 1:24.80 19 Kirkpatrick, Jaimi 18 MISER 1:22.42 1:27.93

Event 6 Men 100 LC Meter Backstroke =============================================================================== CopaCoquí: 1:01.06 1/5/2003 Jack Cooney, Yale Name Age Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 Zann, Geof 18 YALE 59.55 1:00.85 10 2 Cromwell, David 18 HARV 57.93 1:01.20 7 3 Locke, Kieran 18 YALE 59.70 1:03.05 6 4 Perez, Roberto J 14 PUR 1:03.81 1:03.96 5 5 Rubenstein, Billy 18 YALE 1:01.00 1:04.32 4 6 Sullivan, Hugh 18 YALE 1:02.70 1:05.27 3 7 Schelling, Bobby SYRACUSE 56.89 1:05.29 2 8 Slater, Mike 18 YALE 1:02.70 1:05.53 1 9 Kertzscher, Gus SYRACUSE 1:00.11 1:05.60 10 Vassallo, Jesse 17 PUR 1:03.49 1:05.61 11 Fiske, Brian 18 HARV NT 1:06.56 12 Dufek, Chris 18 YALE 1:14.70 1:10.95 13 Ackroyd, Devon SYRACUSE 1:00.46 1:11.86 14 Gonzalez, Felix J 19 UPR 1:05.46 1:12.00 15 Laboy, Jonathan 15 PUR 1:12.53 1:12.05 16 Chique, Juan L 20 UPR 1:09.97 1:12.87 17 Cortes, Roberto 17 PUR 1:09.09 1:12.98 18 Pedreira, Jose E 16 PUR 1:08.86 1:13.18 19 Epler, Ryan 18 MISER 1:09.10 1:13.99 20 Sandoval, Luis A 14 PUR 1:15.68 1:14.31 21 Rivera, Jorge J 25 USC 1:10.13 1:18.11 22 Ojeda, Melvin A 13 PUR 1:17.48 1:21.12 -- Ramos, Luis A 15 PUR 1:12.19 DQ

Event 7 Women 100 LC Meter Butterfly =============================================================================== CopaCoquí: 1:04.94 1/5/2003 Elyse Mcdonough, SU Name Age Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gill, Meg 18 YALE 1:06.10 1:06.88 10 2 Martinez, Vanessa SYRACUSE 1:04.96 1:07.07 7 3 Nelson, Tory 18 YALE 1:08.40 1:08.40 6 4 Knicely, Becca 18 YALE 1:04.70 1:08.67 5 5 Duenas, Vanessa SYRACUSE 1:06.90 1:09.14 4 6 Clune, Melissa SYRACUSE 1:06.06 1:09.60 3 7 Kane, Katelyn 18 YALE 1:05.80 1:09.65 2 8 Wittich, Lisa SYRACUSE 1:06.20 1:10.12 0.5 8 Berger, Liz 18 YALE 1:06.50 1:10.12 0.5 10 Jimenez, Patricia 17 PUR 1:08.28 1:10.18 11 Drilling, Emily 18 YALE 1:08.80 1:10.95 12 Wong, Claire SYRACUSE 1:08.50 1:11.67 13 Velez, Wilmarie 15 PUR 1:08.82 1:11.75 14 Rodriguez, Debra 13 PUR 1:08.21 1:11.79 15 Valcarcel, Tamara 18 PUR 1:11.50 1:12.19 16 Blass, Rachel 18 MISER 1:13.00 1:12.67 17 James, Elisa SYRACUSE 1:08.65 1:12.85 18 Mojica, Marisol 17 PUR 1:09.61 1:13.01 19 Velez, Jerelys 14 PUR 1:13.82 1:14.50 20 Rios, Militza 17 PUR 1:11.67 1:15.13 21 Rios, Melissa 17 PUR 1:10.69 1:15.31 22 Quiles, Nicole 15 PUR 1:10.75 1:15.34 23 Oppenheimer, Alexa 13 PUR 1:15.51 1:16.59 24 Zabala, Tatiana UPR 1:17.00 1:20.94 25 Rosado, Sofia 19 UPR 1:17.58 1:22.66

Event 8 Men 100 LC Meter Butterfly =============================================================================== CopaCoquí: 58.87 1/5/2003 Jack Cooney, Yale Name Age Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 Rodriguez, Gunther 18 AU 57.48 57.68 10 2 Thunell, Matt 18 YALE 58.94 59.71 7 3 Lawler, James 18 HARV 1:04.00 1:00.10 6 4 Smith, Ryan 18 HARV 56.88 1:00.13 5 5 Lopez, Thomas 18 YALE 1:00.10 1:00.38 4 6 Dzialo, Ben 18 YALE 58.00 1:00.73 3 7 Cocks, Bill 18 HARV 1:10.23 1:00.78 2 8 Bailey, James 18 HARV NT 1:00.99 1 9 Anstrom, Mike SYRACUSE 57.58 1:01.16 10 Wollner, Sam 18 HARV 58.90 1:01.43 11 Degnan-Rojeski, Ja 18 HARV 1:00.96 1:01.62 12 Rathgeber, Geoff 18 HARV 1:03.22 1:01.63 13 Serrano, Juan 15 PUR 58.96 1:01.64 14 Goldsmith, Alex 18 YALE 59.90 1:01.69 15 Madden, Reid 18 YALE 1:01.20 1:02.07 16 Sanford, David 18 HARV 59.66 1:02.18 17 Zingale, Brian 18 HARV 1:01.20 1:02.28 18 Blanco, Gustavo 19 PUR 59.69 1:02.68 19 Murphy, Connor 18 YALE 1:01.20 1:02.78 20 Perez, Fernando R 15 PUR 1:00.08 1:03.39 21 Goettke, Rich 18 HARV 1:00.70 1:03.57 22 Martinez, Mark E 16 PUR 1:03.88 1:04.13 23 Lange, Dave 18 YALE 1:01.40 1:04.16 23 Norberg, Stephen 18 HARV 58.53 1:04.16 25 Kelsey, Jeff 18 YALE 1:02.20 1:04.17 26 Krasenics, Lou 18 YALE 1:01.40 1:05.03 27 Pudas, Kevin 18 YALE 1:03.80 1:05.52 28 Kessler, Aaron 18 YALE 1:05.10 1:05.56 29 Mugavin, Pat SYRACUSE 1:02.80 1:05.75 30 Matson, Wes SYRACUSE 1:01.48 1:06.67 31 Suarez, Jorge L 19 UPR 1:05.50 1:07.99 32 Bayo, Christian 13 PUR 1:09.95 1:10.11 33 Mill, Matt 18 MISER 1:09.20 1:11.42

Event 9 Women 100 LC Meter Freestyle =============================================================================== CopaCoquí: 59.89 1/4/2004 Katie Carroll, ND Name Age Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 Butler, Chase 18 YALE 1:00.80 1:01.53 10 2 Clemente, Thammara 15 PUR 1:01.61 1:01.74 7 3 Swaney, Nicole 18 YALE 1:01.30 1:01.95 6 4 Mojica, Solimar 23 PUR 58.13 1:02.19 5 5 Fong, Lisa SYRACUSE 1:01.67 1:02.77 4 6 Ship, Rachel 18 YALE 1:03.60 1:02.89 3 7 Clune, Melissa SYRACUSE 1:00.26 1:03.41 2 8 Mojica, Solmari 21 PUR 1:00.25 1:03.66 1 9 Martinez, Valerie 13 PUR 1:04.27 1:04.36 10 Cochran, Natalia 15 PUR 1:03.39 1:04.82 11 Baez, Celimar 18 PUR 1:03.80 1:05.18 12 Calzada, Frances 16 PUR 1:01.89 1:05.22 13 Rolon, Pamela 14 PUR 1:04.56 1:06.84 14 Sejuit, Jenna 18 MISER 1:05.40 1:07.03 15 Wong, Claire SYRACUSE 1:03.14 1:07.89 16 Monell, Sarah 18 MISER 1:06.33 1:08.40 17 Rivera, Isamar 13 PUR 1:06.17 1:08.79 18 Mercado, Nishka 13 PUR 1:07.03 1:09.48 19 Pedreira, Alexandr 13 PUR 1:06.45 1:09.91 20 Rodriguez, Debra 13 PUR 1:02.83 1:12.14 21 Lagares, Katiria 18 UT 1:07.14 1:12.33 22 Heiser, Chrissy 18 MISER 1:10.20 1:12.55 23 Kirkpatrick, Jaimi 18 MISER 1:16.35 1:20.50

Event 10 Men 100 LC Meter Freestyle =============================================================================== CopaCoquí: 54.62 1/5/2003 Jack Cooney, Yale Name Age Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 Knepley, Mark 18 HARV 55.32 53.81 10 2 Quinn, Pat 18 HARV 56.88 54.79 7 3 Fitzgerald, Quinn 18 YALE 55.90 55.19 6 4 Foss, Andrew 18 YALE 53.70 55.52 5 5 Locke, Kieran 18 YALE 53.60 56.31 4 6 Gjeorgjievski, Gjo 18 YALE 55.78 56.42 3 7 Gray, Billy 18 HARV NT 56.65 2 8 Scott, Josh SYRACUSE 54.34 56.94 1 9 Caponera, Ryan SYRACUSE 53.74 57.03 10 Cole, John 18 HARV NT 57.28 11 Rivera, Bryan 20 PUR 55.47 57.33 12 Picon, Efrain 18 PUR 53.72 57.48 13 Loch, Jonathan 18 HARV 59.96 57.67 14 Zingale, Brian 18 HARV 56.98 57.68 15 Garber, Kent 18 YALE 59.30 58.02 16 Locke, Morgan 18 YALE 56.70 58.34 17 Atkinson, John 18 YALE 55.10 58.48 18 Rodriguez, Javier 19 PUR 55.13 59.30 19 Guzman, Kevin Omar 14 PUR 57.12 59.41 20 Morrisey, Patrick 18 HARV 56.63 59.81 21 Fisher, Mark 18 YALE 1:01.60 1:00.05 22 Gilroy, Sean 18 MISER 58.50 1:00.15 23 Pagan, Rey Y 17 PUR 58.69 1:00.80 24 Rodriguez, Jose 18 UT 56.71 1:00.81 25 Feliciano, Ruben 15 PUR 1:01.09 1:01.23 26 Hastrup, John 18 HARV 58.50 1:01.40 27 Rivera, Carlos O 19 USC 1:00.72 1:01.47 28 Vazquez, Eduardo J 19 UPR 1:03.61 1:01.78 29 Gonzalez, Carlos F 20 PUR 59.13 1:02.23 29 Flaster, Josh 18 YALE 1:01.30 1:02.23 31 Woo, Brendan 18 YALE 1:02.70 1:02.91 32 Gonzalez, Lyhonel 20 UPR 1:00.81 1:03.14 33 Valentin, Luis R 20 UPR 57.97 1:03.19 34 Vidal, Luis M 13 PUR 1:18.30 1:04.15 35 Bayo, Christian 13 PUR 1:03.68 1:04.19

Event 11 Women 100 LC Meter Breaststroke =============================================================================== CopaCoquí: 1:17.32 1/4/2004 Laurie Musgrac, SU Name Age Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 Maaske, Katie SYRACUSE 1:13.38 1:18.39 10 2 Dowd, Caroline 18 YALE 1:18.10 1:19.73 7 3 Hoye, Anette SYRACUSE 1:16.09 1:20.76 6 4 Stephenson, Caroli 18 YALE 1:19.80 1:20.96 5 5 Mojica, Carla G 19 UPR 1:17.65 1:22.33 4 6 Nelson, Tory 18 YALE 1:20.30 1:22.44 3 7 Cartoski, Kirsten 18 YALE 1:18.10 1:22.53 2 8 Mazar, Holly 18 YALE 1:18.40 1:23.62 1 9 Cruz, Betsmara 16 PUR 1:21.97 1:24.59 10 Gerlach, Beth 18 MISER 1:20.76 1:28.53 11 Carrion, Joharis 13 PUR 1:27.11 1:30.12 12 Figueroa, Juliana 16 PUR 1:25.53 1:30.29 13 Rowe, Rachel 18 YALE 1:24.30 1:30.34 14 Rosado, Sofia 19 UPR 1:27.21 1:30.70 15 Martinez, Natalia 14 PUR 1:32.32 1:30.77 16 Alvarado, Adhya 15 PUR 1:30.47 1:35.04 17 Denshock, Stacy 18 MISER 1:31.00 1:35.59 18 Nash, Bridget 18 MISER 1:30.52 1:36.29

Event 12 Men 100 LC Meter Breaststroke =============================================================================== CopaCoquí: 1:08.12 1/4/2004 Lukasz Boral, SU Name Age Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 Boral, Luk SYRACUSE 1:04.12 1:07.76 10 2 Carrion, Hiram 20 USC 1:05.39 1:08.10 7 3 Stalnecker, Colin 18 YALE 1:08.70 1:09.05 6 4 Christiana, Joc 18 HARV 1:07.61 1:10.09 5 5 Rathgeber, Geoff 18 HARV 1:07.61 1:10.66 4 6 Perez, Jose A 13 PUR 1:09.30 1:10.71 3 7 Perez, Francisco PUR 1:09.49 1:11.87 2 8 Schotter, Robert 18 YALE 1:09.10 1:13.41 1 9 Mack, Joe 18 YALE 1:09.40 1:13.74 10 Cocks, Bill 18 HARV NT 1:14.59 11 Slater, Mike 18 YALE 1:11.70 1:14.95 12 Fiske, Brian 18 HARV 1:08.76 1:15.06 13 Wollner, Sam 18 HARV NT 1:15.59 14 Rodríguez, Arnaldo 16 PUR 1:14.89 1:16.60 15 Laboy, Christian 18 UPR 1:16.06 1:16.72 16 Veguilla, Carlos 19 PUR 1:20.66 1:16.73 17 Hardy, Tom 18 YALE 1:09.20 1:17.09 18 Vidal, Luis M 13 PUR 1:18.34 1:17.53 19 Gonzalez, Felix J 19 UPR 1:14.63 1:17.61 20 Laboy, Jonathan 15 PUR 1:18.27 1:18.35 21 Hutchinson, Jack 18 YALE 1:17.30 1:18.46 22 Hendrick, Cameron 18 YALE 1:11.50 1:18.55 23 Yelacic, Peter 18 MISER 1:09.95 1:18.62 24 Cirella, Nick 18 HARV 1:13.39 1:18.98 25 Lizardi, Samuel 16 PUR 1:18.98 1:20.68 26 Vazquez, Christoph 16 PUR 1:21.40 1:21.45 27 Rodriguez, Jose 18 UT 1:14.26 1:29.86 -- Siroky, Alex 18 HARV 1:08.76 DQ -- Ackroyd, Devon SYRACUSE 1:08.94 DQ

Event 13 Women 50 LC Meter Freestyle =============================================================================== CopaCoquí: 28.10 1/5/2003 Nicoletta Ruhl, Yale Name Age Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 Garcia, Vanessa M 20 AU 26.70 27.05 10 2 Gill, Meg 18 YALE 27.90 28.20 7 3 Jimenez, Patricia 17 PUR 27.63 28.37 6 4 Clemente, Thammara 15 PUR 28.30 28.52 5 5 Baez, Celimar 18 PUR 28.79 29.20 4 6 Calzada, Frances 16 PUR 28.68 29.26 3 7 Rowe, Rachel 18 YALE 28.69 29.39 2 8 Cartoski, Kirsten 18 YALE 28.60 29.40 1 9 Sejuit, Jenna 18 MISER 30.40 29.61 10 Maaske, Katie SYRACUSE 28.48 29.68 11 Rolon, Pamela 14 PUR 29.30 29.69 12 Reyes, Jessica 20 UPR 28.59 29.70 13 Beaulieu, Randi SYRACUSE 27.16 29.77 14 Knicely, Becca 18 YALE 28.50 29.78 15 Reyes, Yessenia 16 PUR 28.59 30.25 16 Colon, Natalia 21 UPR 28.62 30.49 17 Hoye, Anette SYRACUSE 29.88 30.52 18 Mazar, Holly 18 YALE 29.42 30.55 19 Blass, Rachel 18 MISER 30.50 30.63 20 Monell, Sarah 18 MISER 30.60 30.83 21 Martinez, Natalia 14 PUR 30.94 30.98 22 Eiring, Tracy 18 MISER 30.35 31.44 23 Kennedy, Elisa 18 MISER 32.50 31.57 24 Mitchell, Lisa 18 MISER 32.50 31.61 25 Mercado, Nishka 13 PUR 30.92 31.83 26 Ramos, Ileana 15 PUR 31.14 32.35 27 Lagares, Katiria 18 UT 29.12 32.90 28 Nash, Bridget 18 MISER 34.31 35.10 29 Lazzara, Gabriella 18 MISER 34.20 36.62

Event 14 Men 50 LC Meter Freestyle =============================================================================== CopaCoquí: 24.92 1/4/2004 Raul Martinez, CAG Name Age Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 Krna, Andrew 18 HARV 25.06 24.64 10 2 Martinez, Raul 16 PUR 24.20 24.66 7 3 Thunell, Matt 18 YALE 24.91 24.98 6 4 Caponera, Ryan SYRACUSE 24.38 25.36 5 5 Bailey, James 18 HARV NT 25.85 4 6 Picon, Efrain 18 PUR 24.58 25.96 3 7 Locke, Morgan 18 YALE 26.14 26.01 2 8 Goldsmith, Alex 18 YALE 25.90 26.03 1 9 Lange, Dave 18 YALE 25.68 26.07 10 Cromwell, David 18 HARV 27.70 26.13 11 Lopez, Thomas 18 YALE 26.25 26.21 12 Blanco, Gustavo 19 PUR 25.90 26.35 13 Vazquez, Eduardo J 19 UPR 26.56 26.38 14 Hendrick, Cameron 18 YALE 25.21 26.44 15 Rodriguez, Fernand 24 UPR 28.94 26.49 16 Dzialo, Ben 18 YALE 25.70 26.50 17 Velez, Ralphy 16 PUR 26.70 26.54 18 Anstrom, Mike SYRACUSE 24.23 26.71 19 Feliciano, Ruben 15 PUR 26.84 26.73 20 Hardy, Tom 18 YALE 24.98 26.82 21 Rivera, Carlos O 19 USC 26.95 27.01 22 Morrisey, Patrick 18 HARV 25.86 27.10 23 Martinez, Nelson 19 PUR 27.28 27.12 24 Valentin, Luis R 20 UPR 25.67 27.17 25 Martinez, Mark E 16 PUR 26.52 27.23 26 Perez, Francisco PUR 26.50 27.26 27 Kessler, Aaron 18 YALE 27.92 27.27 28 Mitchell, Brendan 18 HARV 25.67 27.29 29 Pagan, Rey Y 17 PUR 26.14 27.37 30 Flaster, Josh 18 YALE 26.70 27.43 31 Gonzalez, Carlos F 20 PUR 26.49 27.44 32 Gonzalez, Lyhonel 20 UPR 27.49 27.59 33 Pedreira, Jose E 16 PUR 26.81 27.66 34 Bahner, Jim 18 MISER 28.50 27.82 35 Thornton, Jeremy SYRACUSE 27.60 27.91 36 Kelsey, Jeff 18 YALE 27.01 27.92 37 Laboy, Christian 18 UPR 27.09 28.04 38 Woo, Brendan 18 YALE 28.55 28.09 39 Stalnecker, Colin 18 YALE 27.21 28.10 40 Lanzo, Emmanuel 24 UPR 27.85 28.40 41 Mill, Matt 18 MISER 28.30 28.58 42 Epler, Ryan 18 MISER 28.80 28.78 43 Mack, Joe 18 YALE 27.60 29.34 44 Belles, Brock 18 MISER 29.60 31.22

Event 15 Women 200 LC Meter Backstroke =============================================================================== CopaCoquí: 2:25.91 1/4/2004 Ann Barton, ND Name Age Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 McCloskey, Moira 18 YALE 2:18.90 2:25.66 10 2 Aronsson, Laura 18 YALE 2:23.70 2:28.99 7 3 Stephenson, Caroli 18 YALE 2:25.70 2:32.08 6 4 Gotay, Gretchen 24 PUR 2:19.89 2:32.25 5 5 Hammervold, Christ SYRACUSE 2:30.81 2:34.83 4 6 Homewood, Erin SYRACUSE 2:33.60 2:34.88 3 7 Yurechko, Christin 18 YALE 2:22.30 2:35.79 2 8 Bailey, Megan 18 YALE 2:32.80 2:36.84 1 9 Rogers, Allison 18 YALE 2:33.60 2:42.34 10 Duenas, Vanessa SYRACUSE 2:28.50 2:43.60 11 James, Elisa SYRACUSE 2:30.14 2:44.95 12 Berger, Liz 18 YALE 2:36.20 2:45.47 13 Valcarcel, Tamara 18 PUR 2:45.87 2:46.31 14 Drilling, Emily 18 YALE 2:35.90 2:46.47 15 Jackson, Karem 16 PUR 2:35.17 2:47.18 16 Devine, Laura 18 MISER 2:36.61 2:49.03 17 Politz, Amanda 18 MISER 2:43.72 2:58.80 18 Rivera, Natasha 14 PUR 2:58.75 3:02.05 19 Robles, Noangely 14 PUR 3:04.62 3:02.42 20 Quiles, Angeira 17 PUR 2:46.53 3:05.13

Event 16 Men 200 LC Meter Backstroke =============================================================================== CopaCoquí: 2:16.74 1/5/2003 Alex Nash, Yale Name Age Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 Zann, Geof 18 YALE 2:06.20 2:14.29 10 2 Rubenstein, Billy 18 YALE 2:09.10 2:15.72 7 3 Sullivan, Hugh 18 YALE 2:16.00 2:19.21 6 4 Lynch, John 18 YALE 2:11.70 2:21.32 5 5 Everman, Brendan 18 YALE 2:23.90 2:22.68 4 6 Perez, Roberto J 14 PUR 2:18.27 2:23.38 3 7 Serrano, Juan 15 PUR 2:16.15 2:23.91 2 8 Vassallo, Jesse 17 PUR 2:17.70 2:24.35 1 9 Schelling, Bobby SYRACUSE 2:02.51 2:25.04 10 Carrion, Hiram 20 USC 2:18.24 2:25.83 11 Kertzscher, Gus SYRACUSE 2:08.98 2:26.77 12 Persico, Rob SYRACUSE 2:02.76 2:29.27 13 Dufek, Chris 18 YALE 2:40.90 2:36.75 14 Ojeda, Melvin A 13 PUR 2:47.91 2:55.62

Event 17 Women 200 LC Meter Medley Relay =============================================================================== CopaCoquí: 2:05.38 1/4/2004 Notre Dame Swimming, ND D Hulick,L Musgrac,L Garcia,K Carroll Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 YALE UNIVERSITY 'A' NT 2:06.85 20 1) McCloskey, Moira 18 2) Dowd, Caroline 18 3) Knicely, Becca 18 4) Butler, Chase 18 2 YALE UNIVERSITY 'B' NT 2:09.75 14 1) Yurechko, Christine 18 2) Stephenson, Caroline 18 3) Gill, Meg 18 4) Ship, Rachel 18 3 SYRACUSE UNIVERSITY ORANGE 'A' NT 2:10.77 12 1) Beaulieu, Randi 2) Maaske, Katie 3) Duenas, Vanessa 4) Clune, Melissa 4 SYRACUSE UNIVERSITY ORANGE 'B' NT 2:11.15 10 1) Hammervold, Christina 2) Hoye, Anette 3) Martinez, Vanessa 4) Wittich, Lisa 5 PUERTO RICO 'B' NT 2:13.00 8 1) Velez, Wilmarie 15 2) Martinez, Valerie 13 3) Rodriguez, Debra 13 4) Rios, Melissa 17 6 PUERTO RICO 'A' NT 2:19.10 6 1) Carrion, Joharis 13 2) Rolon, Pamela 14 3) Mojica, Solmari 21 4) Calzada, Frances 16 7 MISERICORDIA COLLEGE 'A' NT 2:19.63 4 1) Sejuit, Jenna 18 2) Eiring, Tracy 18 3) Blass, Rachel 18 4) Monell, Sarah 18 8 MISERICORDIA COLLEGE 'B' NT 2:27.51 2 1) Politz, Amanda 18 2) Kennedy, Elisa 18 3) Mitchell, Lisa 18 4) Devine, Laura 18

Event 18 Men 200 LC Meter Medley Relay =============================================================================== CopaCoquí: 1:51.80 1/4/2004 Seton Hall University, SHU J Leavitt,S Falcone,M Larosa,J Kay Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 HARVARD UNIVERSITY 'B' NT 1:51.04 20 2 YALE UNIVERSITY 'B' NT 1:51.23 14 1) Rubenstein, Billy 18 2) Schotter, Robert 18 3) Dzialo, Ben 18 4) Lange, Dave 18 3 HARVARD UNIVERSITY 'A' NT 1:52.47 12 4 PUERTO RICO 'A' NT 1:53.46 10 1) Perez, Roberto J 14 2) Perez, Jose A 13 3) Serrano, Juan 15 4) Martinez, Raul 16 5 SYRACUSE UNIVERSITY ORANGE 'A' NT 1:54.22 8 1) Schelling, Bobby 2) Boral, Luk 3) Anstrom, Mike 4) Caponera, Ryan 6 YALE UNIVERSITY 'A' NT 1:57.69 6 1) Zann, Geof 18 2) Stalnecker, Colin 18 3) Thunell, Matt 18 4) Locke, Kieran 18 7 PUERTO RICO 'B' NT 1:59.25 4 1) Vassallo, Jesse 17 2) Perez, Francisco 3) Perez, Fernando R 15 4) Feliciano, Ruben 15 8 UNIV. PUERTO RICO 'A' NT 2:00.35 2 1) Gonzalez, Felix J 19 2) Laboy, Christian 18 3) Chique, Juan L 20 4) Vazquez, Eduardo J 19 9 SYRACUSE UNIVERSITY ORANGE 'B' NT 2:03.46 1) Kertzscher, Gus 2) Ackroyd, Devon 3) Matson, Wes 4) Scott, Josh 10 MISERICORDIA COLLEGE 'A' NT 2:06.94 1) Gilroy, Sean 18 2) Epler, Ryan 18 3) Yelacic, Peter 18 4) Mill, Matt 18

View: Mobile | Desktop