May 31, 2008

Results: NCAA East Regional Championships

May 31, 2008

Recap

-

Licensed to Half-Mile Timing - Contractor License
                                       Hy-Tek's Meet Manager 5/31/2008 08:30 PM
                         NCAA Division I 2008 Outdoor
                          Track & Field East Regional
                   Tallahassee, FL  - 5/30/2008 to 5/31/2008
                                    Results

Event 1 Men 100 Meter Dash ============================================================================ 4 Heats - Advance heat winners plus next best 4 times to final American: 9.79 6/16/1999 Maurice Greene, Nike College Best: 9.90 7/27/1996 Ato Boldon, UCLA East Region: 10.00 5/27/2006 Travis Padgett, Clemson Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ Finals 1 Travis Padgett JR Clemson 10.09 -0.9 10 2 Jeremy Hall SO Florida 10.18 -0.9 8 3 Walter Dix SR Fla State 10.21 -0.9 6 4 Jacoby Ford SO Clemson 10.29 -0.9 5 5 Terrell Wilks FR Florida 10.33 -0.9 4 6 CJ Spiller SO Clemson 10.39 -0.9 3 7 Michael Ray Garvin JR Fla State 10.44 -0.9 2 8 Calesio Newman SO NC A&T 10.53 -0.9 1 Preliminaries 9 A'Tolani Akinkuotu SO NC State 10 Alonzo Spurley SR Charleston Sthrn 11 Larmar Markett FR S. Carolina 12 Aaron Anderson FR Hampton 13 Reuben Jones SR Virginia 14 Dominique Young SO W. Carolina 15 Johnathan Hancock SO S. Carolina 16 Kenny Mitchell JR Georgetown 17 Kevin Teel JR Hampton 18 Reggie Reese JR NC State 19 Larrone Morre FR Del St. 20 Aulton Kohn SR Syracuse 21 Robert Martin SR NC A&T 22 Greg Dunston JR Campbell 23 DeAngelo Wilson SO VCU 24 Victor Cheng SR Yale 25 Alfred McDaniel FR Army 26 James Bush SR St. Francis-PA 27 Kerry Major JR Wake Forest 28 Aaron Campbell SO Vermont

Event 2 Men 200 Meter Dash ============================================================================ 6 Heats - Advance heat winners plus next best 2 times to final American: 19.32 8/1/1996 Michael Johnson, Nike College Best: 19.69 5/26/2007 Walter Dix, Florida State East Region: 19.69 5/26/2007 Walter Dix, Florida State Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ Finals 1 Walter Dix SR Fla State 20.10 1.6 10 2 Charles Clark SO Fla State 20.22 1.6 8 3 Travis Padgett JR Clemson 20.32 1.6 6 4 Michael Ray Garvin JR Fla State 20.66 1.6 5 5 Calesio Newman SO NC A&T 20.79 1.6 4 6 Zeb Johnson SR W. Carolina 21.01 1.6 3 7 CJ Spiller SO Clemson 21.17 1.6 2 8 Arman Dixon SR Sacred Heart 22.82 1.6 1 Preliminaries 9 Alonzo Spurley SR Charleston Sthrn 10 Antonio Sales FR S. Carolina 11 Larmar Markett FR S. Carolina 12 Trenton Guy FR Clemson 13 Larrone Morre FR Del St. 14 Reuben Jones SR Virginia 15 Brandon Byram FR Fla State 16 DeAngelo Wilson SO VCU 17 Darius Law FR Charlotte 18 Kenny Mitchell JR Georgetown 19 Aulton Kohn SR Syracuse 20 Kevin Thompson JR E. Carolina 21 Raymond Brown SR Norfolk St. 22 Jason Gallo SR VCU 23 Bruce Owens SO Rutgers 24 Corey Brown JR Clemson 25 Robert Martin SR NC A&T 26 Cowin Mills SR Clemson 27 Cornelius Tyler FR Charleston Sthrn 28 Reggie Reese JR NC State 29 Derron Flood SR S. Carolina 30 Conlon Bonner FR Virginia 31 Earl Gray SR Maryland 32 Jeffery Barnes SO Albany 33 Josh Wimbley SO S. Florida 34 Victor Cheng SR Yale 35 Basil Campbell SR Connecticut -- Trayman Hill JR Norfolk St.

Event 3 Men 400 Meter Dash ======================================================================= 6 Heats - Advance heat winners plus next best 2 times to final American: 43.18 8/26/1999 Michale Johnson, Nike College Best: 43.50 8/5/1992 Quincy Watts, USC East Region: 45.17 5/26/2007 Ricardo Chambers, Florida State Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Arman Dixon SR Sacred Heart 45.67 10 2 Levi Brooks SO Charleston Sthrn 45.75 8 3 Manteo Mitchell JR W. Carolina 46.25 6 4 Greg Gomes SR Seton Hall 46.31 5 5 Allodin Fothergill SO Maryland-ES 46.40 4 6 Charles Cox FR North Carolina 46.45 3 7 Quinten Moore SO S. Carolina 46.87 2 -- Elvis Lewis JR Villanova DNF Preliminaries 9 Michael Rhue SR Charleston Sthrn 10 Joel Redhead JR Bethune-Cookman 11 Darius Law FR Charlotte 12 Michael Proctor JR Georgia 13 Bernard Middleton SR Florida 14 Calvin Smith SO Florida 15 Donald Sanford JR Morgan St. 16 Troy Wilkerson SR Norfolk St. 17 Carlinton Morgan SO Coppin St. 18 Ray Miley SR S. Carolina 19 Cortez Adams SR FDU 20 Cazal Arnett FR Binghamton 21 Sean Lowe SR Maryland 22 Uri Robinson SR UNC-Wilmington 23 Cowin Mills SR Clemson 24 Meikle Paschal FR Virginia 25 Jorden Davis JR St. Francis-PA 26 Steve Swern SO Rutgers 27 Miller Moss FR Clemson 28 Corey Brown JR Clemson 29 Jon Ried SO Wake Forest 30 Kerry Boyle JR Bucknell 31 Garrett Blakely SR SC State

Event 4 Men 800 Meter Run ======================================================================= 4 Heats - Advance heat winners plus next best 4 times to final One turn stagger. American: 1:42.60 8/28/1985 Johnny Gray, Santa Monica TC College Best: 1:41.77 8/26/1984 Joaquim Cruz, Oregon East Region: 1:46.96 5/31/2003 Sam Burley, Pennsylvania Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Carlos Phillips SO Florida 1:46.70 10 2 Felix Kitur FR VA Military 1:46.75 8 3 Donte Holmes FR Del St. 1:47.47 6 4 Tim Harris SR Miami 1:47.52 5 5 Rob Novak JR Seton Hall 1:47.60 4 6 Mark Miller SR Penn St. 1:47.83 3 7 Nicholas Reid SR FDU 1:49.06 2 8 Tim Kaijala SR Pennsylvania 1:49.44 1 Preliminaries 9 James Gurr JR Seton Hall 10 Michael Pachella SO George Mason 11 Andrew Krumins SR Fla State 12 Craig Meekins SR Navy 13 Mike Carmody JR Dartmouth 14 Julius Mutekanga SO Long Island 15 Ross Ridgewell JR Georgia 16 Brian Gagnon JR Connecticut 17 Eric Alberter SR Florida 18 Mike Rutt SO Connecticut 18 Carlan Arthur JR S. Florida 20 Jeff Moriarity FR Columbia 21 Jonah Rathbun SR Columbia 22 Mark Korich SR Villanova 23 Robert Edgerton JR New Hampshire 24 Tommy Noyes SR Fla State 25 William Rhea SR La Salle 26 Stephen Wilson JR Fla State 27 Jeff Williams SR High Point 28 Mike Mark SO Columbia -- Chris Labosky SO Yale

Event 5 Men 1500 Meter Run ======================================================================= 3 Heats - Advance top 3 in each plus next best 3 times to final One waterfall line start. American: 3:29.30 8/28/2005 Bernard Lagat, Nike College Best: 3:30.56 8/11/1999 Bernard Lagat, Washington State East Region: 3:41.09 5/26/2007 Max Smith, Providence Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 John Mickowski SR Army 3:50.94 10 2 Andrew Bumbalough JR Georgetown 3:51.53 8 3 Andrew Jesien JR Virginia 3:51.69 6 4 Matthew Elliot SR Winthrop 3:51.81 5 5 Michael Kerrigan SR Villanova 3:52.03 4 6 Ryley Miller SR Georgia 3:52.25 3 7 Billy Berlin JR VA Tech 3:52.41 2 8 Matt Debole SR Georgetown 3:52.70 1 9 Max Smith SR Providence 3:52.88 10 Sam Bair III SR Pittsburgh 3:53.45 11 Carl Mackenzie FR Villanova 3:53.98 12 Daniel Roberts FR Fla State 3:58.42 Preliminaries 13 Andy Miller JR Cornell 14 Steve Hallinan SR American 15 Liam Boylan-Pett JR Columbia 16 David Proctor JR Boston Univ. 17 Matt Clark SR Clemson 18 Jake Gallagher JR Yale 19 Sandy Roberts FR Georgetown 20 Hayden McLaren SO Providence 21 James O'Toole SR Princeton 22 Chris Nickinson SR Fla State 23 E.C. Gibbs JR Ga Tech 24 Harry Norton SR Dartmouth 25 Kevin Tschirhart SO Virginia 26 Lyle Tolli SO Colgate 27 Korey Edwards SO La Salle 28 Samuel Borchers FR Penn St. 29 Mike Hagos JR Virginia 30 Chris Spooner SR Duke 31 Patrick Morgan JR Furman 32 Jared Bell JR Yale 33 Chris Behre FR St. Francis-PA 34 Keenan Harris JR Norfolk St. -- Jordan Davis SR Syracuse

Event 6 Men 3000 Meter Steeplechase ======================================================================= 3 Seeded Sections - Slow to Fast - Timed Final. One Waterfall. No section less than 5 American: 8:08.82 7/14/2006 Daniel Lincoln, Nike College Best: 8:05.4h 5/13/1978 Henry Rono, Washington State East Region: 8:33.25 5/28/2005 Andy Smith, North Carolina State Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Luke Gunn SR Fla State 8:41.16 10 2 Evans Kigen SO Liberty 8:49.39 8 3 Mark Buckingham SR Fla State 8:51.93 6 4 Tibor Vegh SR NC State 8:52.31 5 5 Tom Slosky SR Duquesne 8:52.70 4 6 Adu Dentamo JR Charlotte 8:55.28 3 7 John Martinez SO NC State 8:56.55 2 8 Kyle Heath JR Syracuse 8:58.59 1 9 Andrew Benford SO Richmond 9:00.85 10 Derek Dutille JR Duquesne 9:01.18 11 Eric Ashe SO Boston Univ. 9:07.47 12 Daniel Lewis SO Villanova 9:10.69 13 Harry Miller SO William & Mary 9:10.96 14 Steve Finley FR Virginia 9:13.46 15 Ryan McDermott FR Duke 9:14.34 16 Matthew O'Connor JR New Hampshire 9:14.38 17 Jarvis Jelen JR Liberty 9:14.50 18 John Olsen SR Navy 9:21.05 19 Matt Hughes FR Clemson 9:21.11 20 Ozzie Myers SR Brown 9:22.62 21 Gavin Coombs JR NC State 9:22.84 22 Jon Molz SR Richmond 9:25.29 23 Milos Vuckovic SO Manhattan 9:28.43 24 Jesse Regnier JR Massachusetts 9:29.51 25 Nick Sarro SR Brown 9:30.00 26 Ryder Leary SR Florida 9:30.89 27 Miles Bartlett SO Maine 9:39.08 28 Ian Ward SR Cornell 9:43.87 29 Phillips Thompson SR Robert Morris 9:48.21 30 Peter Sang SO Maryland-ES 9:48.96 31 Rob Dennis FR William & Mary 9:56.46 -- Alex Mason JR Georgetown DNF -- Mike Banks JR Georgetown DNF -- Shane Young SR Georgetown DNF -- Jordan McDougal JR Liberty DNF -- Alex Felce SO Stony Brook DNF -- Chris Hart JR UMBC SCR -- Donald Cowart JR VA Military SCR -- Mark Maddox SR App. State SCR

Event 9 Men 110 Meter Hurdles ============================================================================ 5 Heats - Advance heat winners plus next best 3 times to final American: 12.90 7/11/2006 Dominique Arnold, Nike College Best: 13.00 5/6/1979 Renaldo Nehemiah, Maryland East Region: 13.42 5/31/2003 Josh Walker, Florida Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ 1 Jason Richardson JR S. Carolina 13.21 -0.4 10 2 Ronnie Ash FR Bethune-Cookman 13.44 -0.4 8 3 Ronald Forbes SR FL Intn'l 13.73 -0.4 6 4 Ramon Sosa SR Syracuse 13.88 -0.4 5 5 Dominic Berger SR Maryland 13.91 -0.4 4 6 Kallinka Pitt JR Florida 14.01 -0.4 3 7 Gonzalo Barriolhet FR Fla State 14.18 -0.4 2 8 Terry Thornton SR Hampton 14.46 -0.4 1 Preliminaries 9 Drew Brunson SR Fla State 10 Adam Durham SR Maryland 11 Dennis Martin JR Florida 12 Les Bradley SO Miami 13 Daniel Avery FR Albany 14 Daniel Kinney JR Howard 15 Chris Kinney FR Georgetown 16 Jarius Cooper FR Florida 17 Ron Jules SR Penn St. 18 Predist Walker FR Hampton 19 Ernest Asante SR UNC-Wilmington 20 Saidu Ezike SR Cornell 21 Dwayne Joseph SR Seton Hall 22 Cory Nelms SO Miami 23 Jean Juste JR Albany 24 Adonnis Jones FR Campbell 25 Daniel Neal JR App. State 26 Terry Marshall JR Syracuse 27 Adams Abdulrazaaq FR Virginia 28 Korel Mack FR Charlotte 29 Steve Rendall JR La Salle 30 Karl Massenburg FR Norfolk St. 31 Breman DeHann SR North Carolina 32 Ben Wheeler SO Coastal Carolina 32 Kyle Grady JR Rutgers 34 Greg Bynes SO Florida A&M 35 Quenton Beard JR Mt. St. Mary's -- Avery Wilson SO Norfolk St. -- Verrol Jackson SR Connecticut -- Johnny Dutch FR S. Carolina

Event 10 Men 400 Meter Hurdles ======================================================================= 7 Heats - Advance best 8 times to the final. American: 46.78 8/6/1992 Kevin Young, Foot Locker AC College Best: 47.10 8/7/1991 Samuel Matete, Auburn East Region: 48.47 5/28/2005 Kerron Clement, Florida Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Justin Gaymon JR Georgia 49.24 10 2 Jussi Heikkila SR S. Carolina 49.39 8 3 Terry Thornton SR Hampton 49.40 6 4 Elliot Wood SR Fla State 50.33 5 50.328 5 Adam Seabrook SR Cornell 50.33 4 50.330 6 Steve Delice JR Coppin St. 50.72 3 7 Cory Nelms SO Miami 50.75 2 8 Javier Garcia-Tunon SR Fla State 50.98 1 Preliminaries 9 Patrick Gazzini SR Villanova 10 Kevin Hutton SR NC State 11 Glenn Fowler JR S. Florida 12 Jahmone Duhaney SR Rutgers 13 Akido Noel SO Morgan St. 14 Anthony Burris SO Connecticut 15 Demario Johnson JR Ga Tech 16 Scott Robinson SO Lehigh 17 Ernest Asante SR UNC-Wilmington 18 Gordon Ritchie-Haughton SO Georgia 19 Derrick Morton SR FDU 20 Kyle Edmonds SO Connecticut 21 Travis Swaggard JR Clemson 22 Steve Swern SO Rutgers 23 Adam Durham SR Maryland 24 Devon Watlington SO UNC-Wilmington 25 Tom Zozokos SO Princeton 26 Harold Sims SO Campbell 27 Matthew Holman JR Maine 28 Greg Nelson FR Virginia 29 Adams Abdulrazaaq FR Virginia 30 Jamel Brown JR Citadel 31 Justin Grinstead SO Harvard 32 Aaron Merrill SR Cornell 33 Phillip Warsaw SO Wake Forest 34 Daniel Kinney JR Howard -- Eric Cray FR Bethune-Cookman -- Kevin MacLeod JR Bucknell

Event 11 Men 4x100 Meter Relay ======================================================================= 3 Heats - Advance heat winners plus next best 5 times to final American: 37.40 8/21/1993 World Championship Team, Olympic Team 8/8/1 College Best: 38.04 6/2/1998 Texas Christian East Region: 38.71 5/26/2007 Florida State School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Florida State 39.37 10 1) Michael Ray Garvin JR 2) Brandon Byram FR 3) Drew Brunson SR 4) Charles Clark SO 2 South Carolina 39.39 8 1) Johnathan Hancock SO 2) Antonio Sales FR 3) Quinten Moore SO 4) Larmar Markett FR 3 Western Carolina 39.59 6 1) Christian Bethune SO 2) Zeb Johnson SR 3) Dominique Young SO 4) Manteo Mitchell JR 4 Florida 39.64 5 1) Chris Rainey FR 2) Terrell Wilks FR 3) Jeremy Hall SO 4) Bernard Middleton SR 5 Hampton 39.78 4 1) Predist Walker FR 2) Terry Thornton SR 3) Kevin Teel JR 4) Aaron Anderson FR 6 North Carolina State 40.16 3 1) Kevin Hutton SR 2) Reggie Reese JR 3) A'Tolani Akinkuotu SO 4) Dexter Adams SR 7 Charleston Southern 40.21 2 1) Alonzo Spurley SR 2) Cornelius Tyler FR 3) Levi Brooks SO 4) Michael Rhue SR 8 Virginia 40.53 1 1) Conlon Bonner FR 2) Reuben Jones SR 3) Adams Abdulrazaaq FR 4) Meikle Paschal FR Preliminaries 9 Virginia Commonwealth 10 Sacred Heart 11 Yale 12 Vermont 13 Army -- Norfolk State -- Clemson -- North Carolina A&T

Event 12 Men 4x400 Meter Relay ========================================================================== 3 Seeded Sections - Slow to Fast - Timed Final. Random lanes. No section less than 4 teams. American: 2:54.20 7/22/1998 Godwill Games Team College Best: 2:59.59 6/11/2005 LSU East Region: 3:03.25 5/29/2004 Florida School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Florida 3:04.36 3 10 1) Bernard Middleton SR 2) Calvin Smith SO 3) LaMarr Davis FR 4) Eric Alberter SR 2 South Carolina 3:05.53 3 8 1) Keith Hinnant SR 2) Jason Richardson JR 3) Jussi Heikkila SR 4) Ray Miley SR 3 Georgia 3:06.51 3 6 1) Justin Gaymon JR 2) Michael Proctor JR 3) Gordon Ritchie-Haughton SO 4) Baron Brown FR 4 Charleston Southern 3:07.05 3 5 1) Cornelius Tyler FR 2) Levi Brooks SO 3) Alonzo Spurley SR 4) Michael Rhue SR 5 Florida State 3:07.39 3 4 1) Hubert Mitchell SR 2) Elliot Wood SR 3) Brandon Byram FR 4) Kevin Williams FR 6 Coppin State 3:07.81 3 3 1) Jansen Archer JR 2) Carlinton Morgan SO 3) Winston Whittingham SO 4) Steve Delice JR 7 Clemson 3:08.06 2 2 1) Cowin Mills SR 2) Miller Moss FR 3) Andrew Porter JR 4) Travis Swaggard JR 8 North Carolina 3:08.10 2 1 1) Ryan Booker JR 2) Charles Cox FR 3) Ian Williamson FR 4) Reggie Berry SR 9 Western Carolina 3:08.39 3 1) Manteo Mitchell JR 2) Dominique Young SO 3) Thomas Funderburk JR 4) Zeb Johnson SR 10 Fairleigh Dickinson 3:09.75 2 1) Cortez Adams SR 2) Xaiver McFarlene SR 3) Nicholas Reid SR 4) Derrick Morton SR 11 North Carolina-Wilmington 3:09.77 1 1) Uri Robinson SR 2) Jared Clark JR 3) Devon Watlington SO 4) Chris Courson SR 12 Delaware State 3:10.41 2 1) Andre Easton JR 2) Donte Holmes FR 3) Larrone Morre FR 4) Brandon Reeves JR 13 Maryland 3:10.55 3 1) Anthony Walker JR 2) Jeremy Samuels SO 3) Kyle Rauser JR 4) Sean Lowe SR 14 Radford 3:12.41 1 1) Wayne Gore SR 2) Gaylon Johnson JR 3) Raschad Kelso FR 4) Olajuwon Jones FR 15 Binghamton University 3:12.43 1 1) Christian Smith FR 2) Andy Haupt FR 3) Jimmy Massar JR 4) Cazal Arnett FR 16 La Salle 3:12.96 1 1) Jared Davis SO 2) William Rhea SR 3) Andrew Maxwell SO 4) James Tschabo SR 17 Virginia 3:13.32 2 1) Meikle Paschal FR 2) Adams Abdulrazaaq FR 3) Greg Nelson FR 4) Jordan Orr SR 18 Seton Hall 3:14.00 2 1) Bryan Burney SR 2) James Gurr JR 3) Dwight Crooks SR 4) Greg Gomes SR -- Norfolk State DNF 2 1) Tyrell Moon FR 2) Troy Wilkerson SR 3) Raymond Brown SR 4) Carlton Phipps FR -- Cornell DNF 2 1) Marcel VanEeden JR 2) Cody Boyd FR 3) Mike Kippins SO 4) Adam Seabrook SR -- South Carolina 'C' SCR -- Western Carolina 'B' SCR -- South Carolina 'B' SCR -- Florida 'B' SCR -- Cornell 'B' SCR -- Florida State 'B' SCR -- Army SCR -- Coppin State 'B' SCR -- Maryland 'B' SCR -- Morgan State SCR -- Florida State 'C' SCR -- Florida State 'D' SCR

Event 14 Men Pole Vault ================================================================================= Jump Heights: 4.91 - 5.06 - 5.21 - 5.31 - 5.41 - 5.51 - 5.61 + Five-alive jumping format until fewer than 9 remaining. Use Rule 7.1.6c.1 jump-off format to establish distinct 5th final place for advancement purposes only. American: 6.03m 6/14/2000 Jeff Hartwig, Nike College Best: 5.98m 5/25/1996 Lawrence Johnson, Tennessee East Region: 5.51m 5/25/2007 Rory Quiller, Binghamton Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Mitch Greeley SR Clemson 5.41m 17-09.00 10 4.91 5.06 5.21 5.31 5.41 5.51 PPP PPP XXO PPP O XXX 2 Luke Schoen SO Albany 5.31m 17-05.00 7 4.91 5.06 5.21 5.31 5.41 PPP XO O XO XXX 2 Yavgeniy Olhovsky SO VA Tech 5.31m 17-05.00 7 4.91 5.06 5.21 5.31 5.41 PPP O XO XO XXX 4 Gonzalo Barriolhet FR Fla State 5.06m 16-07.25 4.50 4.91 5.06 5.21 5.31 PPP O PPP XXX 4 Sean Young JR S. Florida 5.06m 16-07.25 4.50 4.91 5.06 5.21 O O XXX 6 Eric DePalo SO Yale 5.06m 16-07.25 2 6th after Jump Off 4.91 5.06 5.21 O XXO XXX 7 Justin Semeyn JR Florida 5.06m 16-07.25 2 4.91 5.06 5.21 O XXO XXX 7 Jared Jodon SO VA Tech 5.06m 16-07.25 2 4.91 5.06 5.21 O XXO XXX 9 Khalil Uqdah FR Lehigh 4.91m 16-01.25 4.91 5.06 O XXX 9 Shane Smith JR Coppin St. 4.91m 16-01.25 4.91 5.06 O XXX 9 Eric Foran FR Florida 4.91m 16-01.25 4.91 5.06 O XXX 12 Brian Duggan JR Rutgers 4.91m 16-01.25 4.91 5.06 XO XXX 12 Parker Smith FR North Carolina 4.91m 16-01.25 4.91 5.06 XO XXX 12 Joe Davis FR VA Tech 4.91m 16-01.25 4.91 5.06 XO XXX 15 Colton Weaver SR UNC-Wilmington 4.91m 16-01.25 4.91 5.06 XXO XXX -- Ronald Walter JR Pittsburgh NH 4.91 XXX -- Chad Faulkner SO Princeton NH 4.91 XXX -- Wes Fuller SR Georgia NH 4.91 XXX -- Kolby Shepherd FR Liberty NH 4.91 XXX -- Ryan Twiford FR App. State NH 4.91 XXX -- Chris Spear SO Clemson NH 4.91 XXX -- Josh Dzyak JR Mt. St. Mary's NH 4.91 XXX -- Sean Strizzi SR Rhode Island SCR -- Kraegen Bramer SR Navy SCR -- Mike Morrison SO Florida SCR

Event 16 Men Triple Jump ====================================================================================== 3 Flights - Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.5 to establish first 5 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 10 minutes before finals. American: 18.09m 7/27/1996 Kenny Harrison, Mizuno College Best: 17.92m 5/20/1995 James Beckford, Blinn East Region: 16.55m 5/29/2004 Chavous Nichols, Penn State Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Muhammad Halim SR Cornell 16.60m 2.6 54-05.50 10 15.96m(2.8) FOUL(2.2) FOUL(1.9) 16.41m(2.4) PASS 16.60m(2.6) 2 Alphonso Jordan SO Ga Tech 16.09m 3.4 52-09.50 8 15.97m(1.5) FOUL(1.8) 15.99m(1.6) FOUL(2.1) 16.02m(1.3) 16.09m(3.4) 3 Clarence Smith JR Penn St. 16.05m 2.7 52-08.00 6 15.25m(3.2) 15.11m(1.3) 16.05m(2.7) 15.56m(0.9) 15.84m(1.9) 15.33m(2.7) 4 Austin Davis FR North Carolina 16.00m 2.1 52-06.00 5 FOUL(3.3) 15.84m(1.0) 15.69m(2.2) 16.00m(2.1) 15.88m(1.5) 15.64m(3.0) 5 Rayon Taylor SR Fla State 15.96m 0.9 52-04.50 4 FOUL(1.2) 15.96m(0.9) FOUL(1.1) FOUL(2.2) FOUL(1.5) FOUL 6 Ryan McCoy SR George Mason 15.92m 2.5 52-02.75 3 15.73m(1.6) 15.54m(2.5) 15.69m(2.4) 15.20m(1.3) 15.36m(0.7) 15.92m(2.5) 7 Dexter Jules SR Manhattan 15.85m 1.3 52-00.00 2 15.28m(-0.0) 15.37m(0.5) 15.85m(1.3) FOUL(2.9) FOUL(1.7) 15.67m(1.4) 8 James Lemons SR Ga Tech 15.79m 0.5 51-09.75 1 FOUL(3.1) 15.60m(2.8) 15.79m(0.5) 15.66m(1.3) FOUL(2.0) 15.63m(1.6) 9 Clarence Powell FR Liberty 15.77m 1.3 51-09.00 FOUL(2.2) FOUL(2.0) 15.77m(1.3) FOUL(1.0) 15.13m(1.1) 14.03m(2.5) 10 Kosta Randjic JR Manhattan 15.48m 1.4 50-09.50 15.16m(-1.2) 15.48m(1.4) FOUL(1.0) 11 James Pagana JR Penn St. 15.37m 3.4 50-05.25 15.37m(3.4) FOUL(2.0) FOUL(1.5) 12 Michael McCadney JR Albany 15.32m 1.2 50-03.25 15.32m(1.2) FOUL(1.1) FOUL(0.9) 13 Ronald Buchanan JR NC A&T 15.29m 2.9 50-02.00 FOUL(0.8) 15.24m(3.0) 15.29m(2.9) 14 Jacob English SR Georgia St. 15.23m 1.5 49-11.75 14.43m(1.9) 15.23m(1.5) FOUL(1.1) 15 Ryan Taylor SO Penn St. 15.22m 3.0 49-11.25 15.12 15.12m(1.4) 15.22m(3.0) FOUL(1.5) 16 Derek Pressley SR S. Carolina 15.22m 1.8 49-11.25 15.01 15.22m(1.8) 15.01m(0.5) 13.77m(2.5) 17 Joel Gaddy SR App. State 15.02m 0.8 49-03.50 FOUL(2.5) 14.45m(2.2) 15.02m(0.8) 18 Dante Marshall SR Navy 15.01m 0.3 49-03.00 14.62m(-0.1) 15.01m(0.3) 14.77m(1.3) 19 Nasim Siddeeq SO Robert Morris 14.97m 1.2 49-01.50 14.97m(1.2) 14.67m(3.1) 14.87m(3.2) 20 Ikenna Achilihu SR Brown 14.96m 3.3 49-01.00 14.96m(3.3) 14.43m(1.1) FOUL(1.7) 21 Nictae Moore JR Radford 14.92m 1.9 48-11.50 14.61m(-1.2) 14.62m(1.4) 14.92m(1.9) 22 Nathan Crumpton SR Princeton 14.86m 1.1 48-09.00 14.86m(1.1) 13.14m(-0.1) 14.64m(1.8) 23 Duane Teixeira SO Cornell 14.74m 1.4 48-04.50 12.96m(3.2) 14.74m(1.4) FOUL(1.3) 24 Aaron Gadson JR Cornell 14.70m 1.5 48-02.75 FOUL(0.9) FOUL(3.1) 14.70m(1.5) 25 John Carelli FR Pennsylvania 14.67m 1.7 48-01.75 FOUL(0.3) 14.51m(1.3) 14.67m(1.7) 26 Dwight Webley FR George Mason 14.66m 0.5 48-01.25 14.49m(-0.5) 14.66m(0.5) 14.53m(1.3) 27 Josh Fowler FR Clemson 14.65m 2.5 48-00.75 14.50m(-1.6) FOUL(1.6) 14.65m(2.5) 28 Mark Sturgis JR App. State 14.56m -0.1 47-09.25 14.56m(-0.1) FOUL(0.7) 14.54m(1.4) 29 Eric Jones JR Pittsburgh 14.50m -0.5 47-07.00 14.50m(-0.5) FOUL(1.5) FOUL(1.8) 30 Donte' Nall SO North Carolina 14.47m 2.1 47-05.75 14.29m(-0.5) 14.47m(2.1) 14.02m(-0.5) 31 Daniel Joseph JR W. Carolina 14.30m 2.0 46-11.00 FOUL(1.7) FOUL(2.6) 14.30m(2.0) 32 Archie Smith JR Army 14.29m 0.3 46-10.75 13.77m(-0.7) 13.79m(0.8) 14.29m(0.3) 33 Denis Eradiri JR St. Francis-PA 14.11m 1.2 46-03.50 FOUL(-1.2) 14.11m(1.2) 12.87m(1.8) -- Marlon Woods SO Norfolk St. DNS NWI -- Tomas Sickus JR FL Intn'l DNS NWI -- David McFadgen SO NC A&T DNS NWI -- Edwisht Ollmann SR Florida A&M SCR NWI -- Daniel Hutcherson SR Connecticut SCR NWI -- Yudehwheh Gbaa SR Rhode Island SCR NWI -- Dakari-Taylor Watson SO Morgan St. SCR NWI

Event 18 Men Discus Throw ================================================================================= 2 Flights - Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.5 to establish first 5 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 10 minutes before finals. American: 72.34m 7/7/1981 Ben Plucknett, S. Cal Striders College Best: 67.66m 5/29/2004 Hannes Hopley, SMU East Region: 61.39m 5/25/2007 Wes Stockbarger, Florida Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Wes Stockbarger SR Florida 59.90m 196-06 10 57.55m 59.90m 58.26m FOUL 56.76m 58.38m 2 Clendon Henderson SR Liberty 59.60m 195-06 8 59.60m 58.00m FOUL FOUL 58.41m 57.56m 3 Yemi Ayeni JR Virginia 58.80m 192-11 6 FOUL 54.08m 58.80m FOUL FOUL FOUL 4 Israel Machovec SO Georgia 53.94m 177-00 5 52.57m 47.97m FOUL 51.84m 52.92m 53.94m 5 Jeff Lachman JR Yale 53.15m 174-04 4 46.67m 50.62m 52.49m 53.15m FOUL FOUL 6 Jan Bicanic JR Boston Univ. 52.67m 172-10 3 49.24m 50.77m 52.49m 52.67m 47.07m 50.22m 7 Nate Rolfe JR Georgia 52.50m 172-03 2 49.41m 52.30m 52.50m FOUL 49.87m 50.17m 8 Igor Misljenovic SO VA Tech 52.43m 172-00 1 51.61m FOUL 52.43m 51.99m 52.20m 51.10m 9 Beau Burroughs JR Florida 52.37m 171-10 49.33m 51.32m 51.03m FOUL 50.82m 52.37m 10 Nathan Noll JR Yale 51.09m 167-07 FOUL 49.32m 51.09m 11 Ryan Martin SR Mt. St. Mary's 51.05m 167-06 FOUL 48.95m 51.05m 11 Steve Marcelle SO Ga Tech 51.05m 167-06 FOUL FOUL 51.05m 13 Chris Keller JR Monmouth 50.99m 167-03 FOUL 50.80m 50.99m 14 Derek Peterson SO Rhode Island 50.59m 166-00 50.59m 49.15m 50.33m 15 Darryl Hunter SR Navy 49.50m 162-05 49.48m 49.07m 49.50m 16 Wes Kiser SR App. State 48.64m 159-07 42.97m 48.64m 43.67m 17 Tyler Perkins SO S. Florida 48.62m 159-06 FOUL 48.62m FOUL 18 Scott Jaffee SO Cornell 47.03m 154-03 47.03m 46.29m FOUL 19 Ed Reardon SR Northeastern 46.37m 152-01 FOUL 46.37m 45.15m 20 Andre Barber SR Navy 43.41m 142-05 42.87m 43.41m FOUL -- George Abyad FR Princeton FOUL FOUL FOUL FOUL -- Justin Clickett SR VA Tech SCR -- Tyron Benjamin JR Morgan St. SCR

Event 19 Men Hammer Throw ================================================================================= 2 Flights - Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.5 to establish first 5 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 10 minutes before finals. American: 82.52m 9/7/1996 Lance Deal, NYAC College Best: 82.56m 8/23/1995 Balazs Kiss, USC East Region: 71.32m 5/27/2006 Spyridon Jullien, Virginia Tech Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Timothy Morse JR Radford 66.35m 217-08 10 66.35m FOUL 65.06m 62.99m 63.68m FOUL 2 Matej Muza JR VA Tech 66.28m 217-05 8 64.12m FOUL 65.85m 65.09m 66.28m 65.08m 3 Jon Hart SR Liberty 65.27m 214-02 6 FOUL 57.71m 60.76m FOUL 63.96m 65.27m 4 John Freeman SO Georgia 64.23m 210-09 5 64.23m FOUL 63.88m 64.08m 58.41m FOUL 5 Paul Peulich SR Manhattan 64.18m 210-07 4 62.26m 62.85m 64.18m 62.70m 63.85m 63.24m 6 Ed Skowronski SR Monmouth 61.96m 203-03 3 61.96m 57.67m FOUL 61.66m 60.97m FOUL 7 Mike Zajac FR S. Carolina 61.14m 200-07 2 57.07m 61.14m FOUL 58.90m 58.21m FOUL 8 Seid Mujanovic SO Manhattan 60.19m 197-06 1 60.19m FOUL 57.40m FOUL 58.66m FOUL 9 Alex Pessala JR Princeton 59.29m 194-06 57.39m FOUL 59.29m 57.99m 57.53m FOUL 10 Jake Edelman SR Coastal Carolina 58.92m 193-04 57.51m 58.15m 58.92m 11 Mark VanOrden SO Navy 58.56m 192-01 56.60m 58.56m 57.38m 12 Matt Wernke JR Fla State 57.46m 188-06 57.46m 57.41m 56.54m 13 David Schiedt SO Georgia 57.22m 187-09 FOUL 56.23m 57.22m 14 Craig Pearce FR Princeton 55.61m 182-05 FOUL 55.61m 50.65m 15 Wes Kiser SR App. State 54.99m 180-05 FOUL FOUL 54.99m 16 Matthew DiBuono JR Fordham 54.93m 180-02 FOUL 54.93m FOUL 17 Erik Roneker JR Cornell 54.68m 179-05 54.09m 54.35m 54.68m 18 Tyler Hoffman SR Penn St. 54.38m 178-05 FOUL 54.38m FOUL 19 Alex Lippai JR Dartmouth 54.36m 178-04 FOUL 54.36m 53.43m 20 Justin Halleck JR Binghamton 51.47m 168-10 FOUL 51.47m FOUL 21 Galen Jones SR Coastal Carolina 49.26m 161-07 FOUL FOUL 49.26m -- Nate Rolfe JR Georgia FOUL FOUL FOUL FOUL -- Michael Bernardo SR Rhode Island FOUL FOUL FOUL FOUL -- Zach Berg SO Clemson FOUL FOUL FOUL FOUL -- Jeremy Pennino FR Rutgers SCR -- Clendon Henderson SR Liberty SCR -- Connor Whitesel FR Delaware SCR -- Kyle Helf SR Georgia SCR -- Walter Henning FR North Carolina SCR -- Adam Seabrook SR Cornell SCR

Event 21 Women 100 Meter Dash ============================================================================ 4 Heats - Advance heat winners plus next best 4 times to final American: 10.49 7/16/1988 Florence Griffith Joyner, World Class AC College Best: 10.78 6/3/1989 Dawn Sowell, LSU East Region: 11.15 5/26/2006 Shalonda Solomon, South Carolina Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ 1 Lakecia Ealey SR Florida 11.43 -1.6 10 2 Shayla Mahan FR S. Carolina 11.47 -1.6 8 3 Gabrielle Glenn FR S. Carolina 11.70 -1.6 6 4 Murielle Ahoure JR George Mason 11.71 -1.6 5 5 Lamarra Currie JR Charlotte 11.72 -1.6 4 6 Trisha-Ann Hawthorne FR Connecticut 11.73 -1.6 3 7 Dianne Munroe JR Bethune-Cookman 11.79 -1.6 2 8 Natalie Knight SR Florida 11.95 -1.6 1 Preliminaries 9 Courtney Patterson SR Charlotte 10 Nekisha Franklin SO Del St. 11 Nicole Marcus JR Fla State 12 Flings Joyner Owusu-Agya FR Syracuse 13 Jacqua Williams JR Ga Tech 14 Shantea Calhoun SR Pittsburgh 15 Denice Vance SR Georgia St. 16 LaJarsha Moses SR Charlotte 17 Britni Spruill SR VA Tech 18 Kendra Davis SO Georgia St. 19 Georgina Nemhard FR Georgia 20 Tyra Johnson SR North Carolina 22 Tangelia Johnson SR W. Carolina 23 Melissa Ikono JR Columbia 24 Jaquay Evans SR Morgan St. 25 Misha Morris FR Charleston Sthrn 25 Monique Hodges JR Connecticut 26 Ebony Thomas SO Army 27 Diane Torsell SO Manhattan 28 Angelica Johnson FR Sacred Heart -- Racquel Vassell FR Hampton -- LaKya Brookins FR S. Carolina

Event 22 Women 200 Meter Dash ============================================================================ 5 Heats - Advance heat winners plus next best 3 times to final American: 21.34 9/29/1988 Florence Griffith Joyner, World Class AC College Best: 22.04 6/2/1989 Dawn Sowell, LSU East Region: 22.61 5/25/2007 Natasha Hastings, South Carolina Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ Finals 1 Shana Cox SR Penn St. 22.92 2.2 10 2 Natalie Knight SR Florida 23.17 2.2 8 3 Shayla Mahan FR S. Carolina 23.44 2.2 6 4 Murielle Ahoure JR George Mason 23.59 2.2 5 5 Trisha-Ann Hawthorne FR Connecticut 23.64 2.2 4 23.631 6 Jacqua Williams JR Ga Tech 23.64 2.2 3 23.638 7 Dionne Gibson JR Charleston Sthrn 23.73 2.2 2 8 Britni Spruill SR VA Tech 24.23 2.2 1 Preliminaries 9 Dianne Munroe JR Bethune-Cookman 10 Teona Rogers FR Fla State 11 Shantea Calhoun SR Pittsburgh 12 Jenifer Jackson SR NC A&T 13 Phylicia George SO Connecticut 14 Ashley Hines SO Morgan St. 15 Denice Vance SR Georgia St. 16 Shanea Calhoun SR Pittsburgh 17 Lamarra Currie JR Charlotte 18 Kristy Whyte SO Miami 19 Jannea Bridgeford SR Virginia 20 Courtney Patterson SR Charlotte 21 Talia Wise JR Virginia 22 Felicia Paulding FR W. Carolina 23 Georgina Nemhard FR Georgia 24 Alexandria Spruiel JR NC A&T 25 Nicole Castronuova SO Wake Forest 26 Allyson Howatt SO Maine 27 Ebony Thomas SO Army 28 Diane Torsell SO Manhattan -- Racquel Vassell FR Hampton

Event 23 Women 400 Meter Dash ======================================================================= 6 Heats - Advance heat winners plus next best 2 times to final American: 48.70 9/17/2006 Sanya Richards, Nike College Best: 49.89 7/17/2004 Sanya Richards, Texas East Region: 50.23 5/26/2007 Natasha Hastings, South Carolina Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Shana Cox SR Penn St. 50.84 10 2 Brandi Cross SO S. Carolina 51.70 8 3 Dominique Blake SR Penn St. 52.15 6 4 Tanisha Wisdom SR Maryland-ES 52.71 5 5 Raquel Ramseur SR W. Carolina 53.15 4 6 Dominique McLeggan SR Florida 54.04 3 7 Porche Byrd FR S. Carolina 55.01 2 8 Krista Simkins JR Miami 55.29 1 Preliminaries 9 Erika Moses SR Columbia 10 Abigail David SR Florida 11 Abigail Johnson SO Georgetown 12 Tanisha Kendrick FR Morgan St. 13 Maxcine Foster SR St. John's 14 Toneisha Friday SO Seton Hall 15 Indira Laurencin SR Coppin St. 16 Alex McCoy JR Seton Hall 17 Alexandria Spruiel JR NC A&T 18 Tameka Jameson FR Miami 19 Unique Singleton FR Jacksonville 20 Mandela Graves-Fulgham JR Connecticut 21 Nicole Burns JR Brown 22 Michelle Fedrick JR Maryland 23 Shaunee Morgan SR Pennsylvania 24 Vondeeshia Humphries FR Coastal Carolina 25 Dionne Gibson JR Charleston Sthrn 26 Tiara Swindell SO George Mason 27 Michelle Losey SO Monmouth 28 Vicki Tolton JR Maine 29 Nicole Davis JR Georgia St. 30 Asia Hollis FR Lafayette

Event 24 Women 800 Meter Run ======================================================================= 4 Heats - Advance top 1 in each plus next best 4 times to final One turn stagger. American: 1:56.40 8/11/1999 Jearl Miles-Clark, Reebok College Best: 1:58.33 8/16/1985 Claudette Groenendaal, Oregon East Region: 2:03.85 5/30/2003 Kenia Sinclair, Seton Hall Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Jesse Carlin SR Pennsylvania 2:05.89 10 2 Dominique Jackson FR North Carolina 2:06.30 8 3 Caitlin Bailey SO Boston College 2:06.42 6 4 Pilar McShine SO Fla State 2:06.95 5 5 Merrecia James JR Maryland-ES 2:07.30 4 6 Kate Grace FR Yale 2:07.48 3 7 Ashley Hubbard SR Georgetown 2:09.00 2 -- Brie Felnagle JR North Carolina DNS Preliminaries 9 Caroline King FR Boston College 10 Arusha McKenzie SR Villanova 11 Allie Lewis SR William & Mary 12 Janel Grooms JR Jacksonville 13 Celia Whyte JR Maryland-ES 14 Samantha Gawrych SO Boston College 15 Jaime Watson JR Liberty 16 Lorain McKenzie SR Florida 17 Karen Kozub SR C. Florida 18 Huma Husain SR Virginia 19 Kat Warden SR Boston Univ. 20 Katie Murdoch SO Cornell 21 Vivian McCollum SO Morgan St. 22 Sarah Serwo JR Lehigh 23 Serita Lachesis SO Columbia 24 Carmen Lagala SR Vermont 25 Aja Jackson JR Charlotte 26 Ena Leufroy JR Miami 27 Shantile Blackburn JR C. Florida 28 Briene Simmons SR Penn St. 29 Samantha Snukis SR Wagner 30 Mary Heitkamp SR Boston College 31 Kerrie Savery JR W. Carolina 32 Samantha Adelberg FR Brown

Event 25 Women 1500 Meter Run ======================================================================= 3 Heats - Advance top 3 in each plus next best 3 times to final One waterfall line start. American: 3:57.12 7/26/1983 Mary Slaney, Athletics West College Best: 4:05.81 8/3/1991 Sonja O'Sullivan, Villanova East Region: 4:17.64 5/29/2004 Treniere Clement, Georgetown Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Hannah England JR Fla State 4:22.53 10 2 Susan Kuijken JR Fla State 4:24.30 8 3 Keri Bland SO West Virginia 4:24.81 6 4 Emily Anderson SO William & Mary 4:25.59 5 5 Maggie Infeld JR Georgetown 4:25.88 4 6 Molly Lehman JR Duke 4:26.19 3 7 Elizabeth Maloy SR Georgetown 4:26.96 2 8 Natalie Picchetti SR Georgia 4:27.86 1 9 Megan Kaltenbach SR North Carolina 4:28.46 10 Jenny Sims SR Ga Tech 4:31.32 11 Brie Felnagle JR North Carolina 4:33.32 12 Meghan Burns SO William & Mary 4:33.68 Preliminaries 13 Leah Rosenfeld SO Penn St. 14 Liz Costello SO Princeton 15 Rebekah Ricksecker JR Liberty 15 Carmen Ballard SR Columbia 17 Smita Gupta SR Brown 18 Avril Ogrodnick SO Georgetown 19 Akilah Vargas SR Villanova 20 Callie Hogan FR Villanova 21 Carolyn Lipovsky SR La Salle 22 Jessica Fanning JR VA Tech 23 Caroline Heidt SO Cornell 24 Shannon Alejandro JR Lehigh 25 Kim Standridge FR Cornell 26 Chelsea Bollerman SO Quinnipiac 27 Kaylyn Christopher FR West Virginia 28 Fiona Nash SO Iona 29 Susan Hendrick SR Georgetown 30 Jessica Driscoll SO Boston College 31 Kerri Lyons SO Cornell 32 Ali Smith FR Villanova

Event 26 Women 3000 Meter Steeplechase ======================================================================= 2 Seeded Sections - Slow to Fast - Timed Final. One Waterfall. No section less tyhen 5. American: 9:28.75 7/28/2007 Lisa Galaviz, Nike College Best: 9:38.08 6/7/2007 Anna Willard, BYU East Region: 9:52.34 5/26/2007 Liz Wort, Duke Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Bridget Franek SO Penn St. 10:01.56 10 2 Lindsay Sundell SR Florida 10:17.86 8 3 Liz Haglund SR Villanova 10:18.26 6 4 Sarah Madebach JR Georgia 10:23.61 5 5 Stephanie Garcia SO Virginia 10:25.70 4 6 Lydia Willemse JR Fla State 10:30.78 3 7 Betsy Graney FR William & Mary 10:31.47 2 8 Patricia Loughlin JR Duke 10:33.57 1 9 Tsehaye Dagnachew SR Charlotte 10:35.61 10 Jessica Cickay JR Boston Univ. 10:36.27 11 Joanna Rodgers SR Georgetown 10:37.56 12 Friederike Feil SO FL Atlantic 10:38.31 13 Claire Percival JR Penn St. 10:38.67 14 Liz Deir FR Princeton 10:47.20 15 Megan Brandeland JR Princeton 10:48.25 16 Morgan Stengel JR North Carolina 10:50.03 17 Emily Arena JR William & Mary 10:52.20 18 Elizabeth Calle SR Yale 10:56.51 19 Jessica Hampson SO Stony Brook 10:57.52 20 Cheryl Spring SO Penn St. 10:57.56 21 Laura Cummings SO Albany 11:00.17 22 Stephanie Pancoast SO Cornell 11:01.67 23 Sarah Morrison FR Villanova 11:03.19 24 Kirsten Hagen JR Fla State 11:05.47 25 Erin Reddan SO VA Tech 11:07.67 26 Alison Spiker JR West Virginia 11:22.98 27 Erin Roberts SO Cornell 11:27.12 28 Felicitas Mensing SO Coastal Carolina 11:29.11 29 Amy Ruffolo JR Pittsburgh 11:30.75 30 Abigail Gosling JR Quinnipiac 11:34.31 31 Carolina Cortes FR Stony Brook 11:49.80 -- Lauren Gregory SO Georgetown DNF -- Shelby Leland SR Columbia DNF -- Sarah Rogers JR Manhattan DNF -- Samantha Stafford FR Virginia DNF -- Arwyn Becker SR Navy SCR -- Suzanne Ginnow JR Virginia SCR -- Christa Plummer FR La Salle SCR

Event 29 Women 100 Meter Hurdles ============================================================================ 5 Heats - Advance heat winners plus next best 3 times to final American: 12.33 7/23/2000 Gail Devers, Nike College Best: 12.48 6/9/2006 Vitginia Powell, USC East Region: 12.91 5/26/2007 Kristi Castlin, Virginia Tech Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ 1 Queen Harrison SO VA Tech 12.70 1.1 10 2 Aleesha Barber SO Penn St. 12.90 1.1 8 3 Shantia Moss SR Ga Tech 13.09 1.1 6 4 Landria Buckley SO Howard 13.24 1.1 5 5 Kristi Castlin SO VA Tech 13.38 1.1 4 6 Polly Hardy SR Clemson 13.54 1.1 3 7 Teona Rogers FR Fla State 13.67 1.1 2 8 Vaniesha Ivy SO North Carolina 13.84 1.1 1 Preliminaries 9 Gayle Hunter JR Penn St. 10 Chelsea Carrier FR West Virginia 11 Keke Clarke JR S. Carolina 12 Mycaiah Clemons JR Pittsburgh 13 Imani Gilliam SR Seton Hall 14 Trier Young JR S. Carolina 15 Lauren Echko JR Virginia 16 Tramaine Shaw SR Northeastern 17 Tavia Burke SO Bethune-Cookman 18 Aisha Jones JR UNC-Wilmington 19 Victoria Chin SR C. Florida 20 Sherlenia Green SR VA Tech 21 Phylicia George SO Connecticut 22 Janica Austin FR Lafayette 23 LeAuna Sistrunk JR Coastal Carolina 24 Kamilah McShine JR Albany 25 Jillian Drouin SR Syracuse 26 Sunita Brathwaite SO Charlotte 27 Sheree Carter JR C. Florida 28 Kasey Hill SR Boston College 29 Jordhanna White SR Robert Morris 30 Rashanda Simmons JR W. Carolina 31 Joan Casey SR Cornell -- Caroline Vaugh SO Wake Forest -- Ashley Adams FR Morgan St. -- Loreal Smith JR NC A&T

Event 30 Women 400 Meter Hurdles ======================================================================= 7 Heats - Advance best 8 times to the final. American: 52.61 8/11/1995 Kim Batten, Reebok College Best: 53.47 8/29/1991 Janeene Vickers, UCLA East Region: 54.77 5/29/2004 Lashinda Demus, South Carolina Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Queen Harrison SO VA Tech 54.69 10 2 Takecia Jameson FR Miami 56.60 8 3 Ti'erra Brown FR Miami 56.98 6 4 LaToya James FR North Carolina 57.02 5 5 Aleesha Barber SO Penn St. 57.45 4 6 Sherlenia Green SR VA Tech 57.57 3 7 Wendy Dorr SO Penn St. 57.88 2 8 Michelle Loyd SR Wake Forest 58.06 1 Preliminaries 9 Asia Washington SO VA Tech 10 Landria Buckley SO Howard 11 Jernail Hayes SO Seton Hall 12 Toyria Mattear SO FL Atlantic 13 Brianna Broyles SO Pittsburgh 14 Colleen Farley SR North Carolina 15 Tempest Vance SO SC State 16 Megan Duncan FR Penn St. 17 Tramaine Shaw SR Northeastern 18 Trier Young JR S. Carolina 19 Janeille Brathwaite JR Seton Hall 20 Kiani Profit FR Maryland 21 Chanel Williams JR Maryland 22 Lindsay Glover SR FL Atlantic 23 Chandra Pulliam SR Hampton 24 Jasmine Jones-Green SR High Point 25 Carla Ballard SR GA Southern 26 Loreal Smith JR NC A&T 27 Alexandra Gove SO Wake Forest 28 Jessica Weyman SO Cornell 29 Kaycee Martinez SO Hartford 30 Assata Cowart FR Temple 31 Danai Lendor FR Maryland-ES 32 Melissa Kostan SR Sacred Heart 33 Ronnah Parham FR St. Peter's -- Cuquie Melville SR Del St. -- Porscha Dobson SR North Carolina -- Ayla Smith SO Virginia

Event 31 Women 4x100 Meter Relay ======================================================================= 4 Heats - Advance heat winners plus next best 4 times to final American: 41.47 8/9/1997 World Championship Team College Best: 42.50 6/2/1989 Louisiana State East Region: 43.26 5/31/2003 South Carolina School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Florida 43.79 10 1) Abigail David SR 2) Lakecia Ealey SR 3) Dominique McLeggan SR 4) Natalie Knight SR 2 South Carolina 43.81 8 1) Brandi Cross SO 2) Shayla Mahan FR 3) Faraign Giles SR 4) Gabrielle Glenn FR 3 Charlotte 44.55 6 1) LaJarsha Moses SR 2) Lamarra Currie JR 3) Courtney Patterson SR 4) Ebonie Cunningham FR 4 Virginia Tech 44.60 5 1) Sherlenia Green SR 2) Kristi Castlin SO 3) Queen Harrison SO 4) Britni Spruill SR 5 Bethune-Cookman 44.73 4 1) Tavia Burke SO 2) Rockel Mitchell JR 3) Christina Roundtree FR 4) Dianne Munroe JR 6 Penn State 45.02 3 1) Shavon Greaves FR 2) Shana Cox SR 3) Aleesha Barber SO 4) Dominique Blake SR 7 Miami 45.11 2 1) Tara Thomas FR 2) Kristy Whyte SO 3) Charlene Fuller FR 4) Krista Simkins JR 8 Western Carolina 45.19 1 1) Tangelia Johnson SR 2) Felicia Paulding FR 3) Janet Carothers FR 4) Raquel Ramseur SR Preliminaries 9 Georgia State 10 North Carolina 11 North Carolina A&T 12 Connecticut 13 Central Florida 14 Georgia Tech 15 Morgan State 16 Pittsburgh 17 Seton Hall 18 George Mason 19 Charleston Southern 20 Virginia 21 Boston University 22 Mount St. Mary's 23 Army -- Hampton

Event 32 Women 4x400 Meter Relay ========================================================================== 3 Seeded Sections - Slow to Fast - Timed Final. Random lanes. American: 3:15.51 10/1/1988 Olympic Team College Best: 3:23.75 4/3/2004 Texas East Region: 3:29.19 5/28/2005 South Carolina School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Penn State 3:28.92 3 10 1) Dominique Blake SR 2) Aleesha Barber SO 3) Gayle Hunter JR 4) Shana Cox SR 2 Virginia Tech 3:32.05 3 8 1) Queen Harrison SO 2) Asia Washington SO 3) Sherlenia Green SR 4) Britni Spruill SR 3 South Carolina 3:32.35 3 6 1) Faraign Giles SR 2) Brandi Cross SO 3) Gabrielle Glenn FR 4) Porche Byrd FR 4 Seton Hall 3:33.17 3 5 1) Alex McCoy JR 2) Janeille Brathwaite JR 3) Toneisha Friday SO 4) Jernail Hayes SO 5 Miami 3:33.44 3 4 1) Kristy Whyte SO 2) Tameka Jameson FR 3) Takecia Jameson FR 4) Ena Leufroy JR 6 Florida State 3:34.51 3 3 1) Keyla Smith JR 2) Brittany St.Louis FR 3) Hshkeni Richemond JR 4) Kandia Batchelor SR 7 Florida 3:37.06 3 2 1) Dominique McLeggan SR 2) Lakecia Ealey SR 3) Abigail David SR 4) Zan Joseph SR 8 Western Carolina 3:37.58 2 1 1) Janet Carothers FR 2) Felicia Paulding FR 3) Shalyn McMichael FR 4) Raquel Ramseur SR 9 North Carolina 3:39.81 1 1) Dominique Jackson FR 2) LaToya James FR 3) Christie Johnson FR 4) Callie Pottinger SO 10 Georgia State 3:40.68 1 1) Ladrica Derrico SR 2) Cherell Lawson FR 3) Latorya Dopson JR 4) Nicole Davis JR 11 Central Florida 3:40.84 2 1) Victoria Chin SR 2) Feyisara Adaramola SO 3) Shantile Blackburn JR 4) Lizzie Harris FR 12 Maryland-Eastern Shore 3:41.57 2 1) Danai Lendor FR 2) Tanisha Wisdom SR 3) Merrecia James JR 4) Celia Whyte JR 13 North Carolina A&T 3:42.07 2 1) Carmenta Mitchell JR 2) Alexandria Spruiel JR 3) Jenifer Jackson SR 4) Loreal Smith JR 14 Villanova 3:43.23 2 1) Jessona McDonald FR 2) Arusha McKenzie SR 3) Jordan Sarruda JR 4) Makalia Griffith SO 15 Jacksonville 3:43.86 1 1) Danielle Davenport FR 2) Unique Singleton FR 3) J'Zotta Rolle FR 4) Stephanie Brown FR 16 Charlotte 3:45.65 2 1) Yvonna Hines FR 2) Ebonie Cunningham FR 3) Kortnie Coleman FR 4) Olivier Brown SO 17 Charleston Southern 3:46.15 1 1) Chidi Walsh JR 2) Ebony Muller JR 3) Misha Morris FR 4) Dionne Gibson JR 18 Monmouth 3:46.45 1 1) Illiana Blackshear JR 2) Michelle Losey SO 3) Brittany Gibbs SO 4) Crystal Stein SO 19 Georgia Tech 3:46.71 2 1) Kayla McKeirnan FR 2) Amanda Montgomery FR 3) Jenae Anderson FR 4) Tiffany Grant SO 20 Maine 3:48.17 1 1) Vicki Tolton JR 2) Vanessa Letourneau SO 3) Lindsay Burlock JR 4) Allyson Howatt SO -- Morgan State DNF 3 1) Avionne Sloan FR 2) Tanisha Kendrick FR 3) Ashley Hines SO 4) Vivian McCollum SO -- Hampton DNS 2 1) Francena McCorory SO 2) Racquel Vassell FR 3) Arionne Allen SR 4) Marlene Belizaire SO -- Seton Hall 'B' SCR -- Penn State 'B' SCR -- Virginia Tech 'B' SCR -- South Carolina 'B' SCR -- Penn State 'D' SCR -- Penn State 'C' SCR -- Penn State 'E' SCR -- Florida State 'C' SCR -- Florida State 'B' SCR -- Manhattan SCR -- Bethune-Cookman SCR -- Army SCR -- Cornell SCR -- Miami 'D' SCR -- Miami 'C' SCR -- Morgan State 'B' SCR -- Maryland-Eastern Shore 'B' SCR -- Miami 'B' SCR

Event 33 Women High Jump ================================================================================= Jump Heights: 1.71 - 1.76 - 1.81 - 1.84 - 1.87 - 1.90 - 1.93 + Five-alive jumping format until fewer than 9 remaining. Use Rule 7.1.6c.1 jump-off format to establish distinct 5th final place for advancement purposes only. American: 2.03m 7/8/1988 Louise Ritter, Mazda TC also 9/30/88 College Best: 2.00m 5/22/1997 Amy Acuff, UCLA East Region: 1.90m 5/28/2005 Chaunte Howard, Georgia Tech Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Jillian Drouin SR Syracuse 1.84m 6-00.50 10 1.71 1.76 1.81 1.84 1.87 O XO O XXO XXX 2 Viktoria Andonova JR Miami 1.81m 5-11.25 8 1.71 1.76 1.81 1.84 O O XO XXX 3 Patience Coleman FR North Carolina 1.81m 5-11.25 6 1.71 1.76 1.81 1.84 XO O XO XXX 4 Becky Christensen JR Harvard 1.81m 5-11.25 5 1.71 1.76 1.81 1.84 O XO XXO XXX 5 Priscilla Frederick FR St. John's 1.76m 5-09.25 3.50 5th Qualifier by JO 1.71 1.76 1.81 O XO XXX 6 Toni Aluko SR Maryland 1.76m 5-09.25 3.50 1.71 1.76 1.81 O XO XXX 7 Carin Knight SO Connecticut 1.76m 5-09.25 2 1.71 1.76 1.81 O XXO XXX 8 TyLynn Graham JR Rhode Island 1.71m 5-07.25 0.33 1.71 1.76 O XXX 8 Anastasia Wilson SO Clemson 1.71m 5-07.25 0.33 1.71 1.76 O XXX 8 April Sinkler FR Clemson 1.71m 5-07.25 0.33 1.71 1.76 O XXX 11 Kelly Kajunski JR Rider 1.71m 5-07.25 1.71 1.76 XO XXX 11 Katelyn Williams FR West Virginia 1.71m 5-07.25 1.71 1.76 XO XXX 13 Mattie Bethea JR NC State 1.71m 5-07.25 1.71 1.76 XXO XXX 13 Laura Passalacqua SR Towson 1.71m 5-07.25 1.71 1.76 XXO XXX -- Brittany Dexter SO Sacred Heart NH 1.71 XXX -- Lizzie Harris FR C. Florida NH 1.71 XXX -- Melanie Trumbo SO GA Southern NH 1.71 XXX -- Brenna Militello SR Albany NH 1.71 XXX -- Elizabeth Mize SO Campbell NH 1.71 XXX -- Kristen Kalinowski SR Lafayette NH 1.71 XXX -- She'Anna Mitchell FR Norfolk St. NH 1.71 XXX -- LouTisha Hall FR S. Florida SCR -- Annabelle Pellerin SO Syracuse SCR

Event 36 Women Triple Jump ====================================================================================== 3 Flights - Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.5 to establish first 5 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 10 minutes before finals. American: 14.45m 7/11/2004 Tiombe Hurd, Nike College Best: 14.22m 5/25/1997 Trecia Smith, Pittsburg East Region: 13.73m 5/27/2006 Yvette Lewis, Hampton Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Kimberly Williams FR Fla State 13.83m 2.9 45-04.50 10 13.83m(2.9) 13.63m(2.7) 13.49m(3.3) 13.69m(1.3) FOUL FOUL 2 Shara Proctor SO Florida 13.51m 2.1 44-04.00 8 12.92m(3.3) 11.51m(1.9) 12.98m(1.3) 13.51m(2.1) FOUL 13.16m(1.5) 3 Jeomi Maduka JR Cornell 13.46m 4.4 44-02.00 6 12.89m(2.3) 13.46m(4.4) FOUL 12.87m(1.3) 12.49m(3.7) 12.86m(1.9) 4 Tahari James SR Boston Univ. 13.40m 1.2 43-11.75 5 13.40m(1.2) 13.09m(2.7) 12.61m(2.7) 12.49m(1.5) FOUL 13.10m(1.6) 5 Patricia Mamona SO Clemson 13.39m 1.5 43-11.25 4 13.35m(1.2) 13.36m(2.5) 13.27m(1.7) FOUL 13.39m(1.5) FOUL 6 Tiara Swanagan SO Fla State 13.21m 0.8 43-04.25 3 12.26m(2.7) 12.81m(4.4) 12.98m(1.9) 13.12m(2.5) 13.21m(0.8) 13.09m(1.7) 7 Tamara Highsmith SR Connecticut 13.16m 3.0 43-02.25 2 12.71m(1.9) 13.07m(2.4) 12.78m(2.6) 12.81m(3.1) FOUL 13.16m(3.0) 8 Dione Thomas JR C. Florida 13.03m 1.9 42-09.00 1 12.48m(2.5) 13.03m(1.9) 12.78m(1.6) 12.70m(2.0) 11.82m(1.7) 12.51m(1.7) 9 Sheron Mark SR Syracuse 12.99m 2.3 42-07.50 12.80m(0.1) 12.99m(2.3) 12.89m(2.2) 12.27m(1.0) 12.61m(0.9) 12.83m(3.0) 10 Kimona Smith SO NC A&T 12.74m 2.6 41-09.75 12.74m 12.74m(2.6) 12.74m(2.9) 12.57m(0.8) 11 DeMiracle Washington SR NC State 12.74m 2.1 41-09.75 12.52m FOUL 12.52m(1.6) 12.74m(2.1) 12 Camelia Morman SO E. Carolina 12.70m 0.8 41-08.00 12.61m(2.6) 12.53m(2.9) 12.70m(0.8) 13 Danielle Thorpe SO App. State 12.66m 2.4 41-06.50 12.27m(2.6) 12.66m(2.4) FOUL 14 Vonteena Knotts SR App. State 12.47m NWI 40-11.00 FOUL 12.47m(-0.0) 12.40m(1.6) 15 Deandra Doyley SO Miami 12.46m 1.2 40-10.50 12.08m(-0.0) FOUL 12.46m(1.2) 16 Shemelia Brandon JR Radford 12.42m 1.5 40-09.00 FOUL 12.42m(1.5) FOUL 17 Jennifer Gurrant JR Albany 12.41m 3.7 40-08.75 FOUL 12.41m(3.7) 12.23m(2.4) 18 Lena Bettis SR Penn St. 12.39m 0.4 40-07.75 FOUL 12.27m(0.3) 12.39m(0.4) 19 Whitney Ford SO Boston Univ. 12.32m +0.0 40-05.00 FOUL 12.32m(+0.0) FOUL 20 Andrea Jackson SO Marshall 12.23m 3.2 40-01.50 12.03m(0.6) 12.08m(1.8) 12.23m(3.2) 21 Katie Tershel SR Virginia 12.22m 3.5 40-01.25 FOUL 12.03m(-0.0) 12.22m(3.5) 22 Arina Gerasimova JR Albany 12.05m 1.2 39-06.50 11.68m 11.68m(1.0) 12.05m(1.2) 11.49m(1.7) 23 Shaunta Hamilton SO GA Southern 12.05m 1.3 39-06.50 11.61m 11.61m(2.4) FOUL 12.05m(1.3) 24 Danielle Brown SO Charlotte 12.00m 1.2 39-04.50 11.78m(1.1) 12.00m(1.2) FOUL 25 Demetrise Anthony SO GA Southern 11.98m NWI 39-03.75 FOUL 11.98m(-0.0) 11.83m(0.8) 26 Gabriela Baiter FR Penn St. 11.94m 1.2 39-02.25 FOUL FOUL 11.94m(1.2) 27 Lynndsey Hyter FR GA Southern 11.93m 0.6 39-01.75 11.93m(0.6) 11.84m(3.5) 11.83m(0.7) 28 Brittany Dixson JR NC A&T 11.85m NWI 38-10.50 11.85m(-0.0) FOUL 10.87m(+0.0) 29 Janelle Jones SR Army 11.67m 1.3 38-03.50 FOUL 11.14m(-0.0) 11.67m(1.3) 30 Alaina Alfano JR Wagner 11.63m 0.5 38-02.00 10.86m(-0.0) FOUL 11.63m(0.5) 31 Rashawnda James FR Virginia 11.01m NWI 36-01.50 10.71m(-0.0) 10.92m(-0.0) 11.01m(-0.0) -- Ryann Hendricks JR George Mason FOUL FOUL FOUL FOUL -- Teniqua Sutton SR Marshall FOUL FOUL FOUL FOUL -- Malin Marmbrandt SO Manhattan DNS NWI -- Rachel Lewis JR Hampton DNS NWI -- Consandria Walker SO Northeastern SCR NWI -- Shaquania Lundy JR Jacksonville SCR NWI -- Chibuzo Aguocha SR Furman SCR NWI -- Gayle Hunter JR Penn St. SCR NWI

Event 37 Women Shot Put ================================================================================= 3 Flights - Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.5 to establish first 5 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 10 minutes before finals. American: 20.18m 6/25/1988 Ramona Pagel, Mazda College Best: 18.99m 5/7/1983 Meg Ritchie, Arizona East Region: 18.54m 5/29/2004 Laura Gerraughty, North Carolina Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Mariam Kevkhishvili SO Florida 17.39m 57-00.75 10 16.46m 17.39m 16.99m 16.27m 16.58m FOUL 2 Khadija Talley SR Miami 17.02m 55-10.25 8 15.81m 17.02m 15.29m 15.64m 15.36m FOUL 3 Brittany Pryor JR VA Tech 15.89m 52-01.75 6 15.54m 15.66m 15.89m 15.49m 15.87m 15.76m 4 Brynn Smith FR Brown 15.80m 51-10.00 5 15.80m FOUL FOUL FOUL 14.72m 14.59m 5 Tynisha McMillian SO Connecticut 15.58m 51-01.50 4 15.58m FOUL 14.64m 15.04m FOUL FOUL 6 Marsha Locke SR Sacred Heart 15.17m 49-09.25 3 FOUL FOUL 14.69m 14.65m 14.16m 15.17m 7 Jillian Anwah SR Maryland 14.94m 49-00.25 2 14.94m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL 8 Brittani Williams SR App. State 14.80m 48-06.75 1 13.47m 14.80m 14.12m FOUL FOUL FOUL 9 Alexa Manning JR Virginia 14.77m 48-05.50 14.77m 13.71m FOUL 13.56m 14.13m 14.23m 10 Thanithia Billings FR Princeton 14.69m 48-02.50 14.27m 14.69m 14.46m FOUL 14.11m FOUL 11 Lisa Morse SR St. Francis-PA 14.64m 48-00.50 14.49m 14.64m 14.17m 14.49m 12 Misti Barber SR Miami 14.64m 48-00.50 13.99 13.99m 13.80m 14.64m 13 Danielle Grunloh SO Brown 14.54m 47-08.50 14.54m FOUL 14.17m 14 Diane Gmiter SR St. Francis-PA 14.53m 47-08.00 FOUL 14.53m 13.93m 15 Rachel Blankenship SR Marshall 14.44m 47-04.50 14.44m FOUL 14.00m 16 Leitawsha Bronson FR Morgan St. 14.29m 46-10.75 14.09m 14.29m FOUL 17 Ron Danielle Williams JR Bethune-Cookman 14.28m 46-10.25 14.28m 13.44m 13.16m 18 Nina Victorin SR Mt. St. Mary's 14.18m 46-06.25 FOUL 14.18m 13.86m 19 Jocelyn Davis SR Charleston Sthrn 13.94m 45-09.00 12.27m 13.71m 13.94m 20 Emma Schmelzer JR Penn St. 13.91m 45-07.75 FOUL 13.91m FOUL 21 Lakendra Thames SO C. Florida 13.85m 45-05.25 12.61m 13.02m 13.85m 22 Taylar Stallings SR S. Florida 13.83m 45-04.50 13.83m 13.65m 13.25m 23 Marina Vojinovic FR Manhattan 13.77m 45-02.25 FOUL 13.66m 13.77m 24 Carly Morse SO William & Mary 13.56m 44-06.00 13.56m 12.24m 13.47m 25 Ashley Williams SO Maryland 13.45m 44-01.50 12.95m 13.45m FOUL 26 Geryah White JR Army 13.44m 44-01.25 12.28m 13.15m 13.44m 27 Erika Schroeder SO VA Tech 13.43m 44-00.75 13.35m FOUL 13.43m 28 Mary Angell FR North Carolina 13.32m 43-08.50 13.28m 13.32m FOUL 29 Jennifer Charles SR GA Southern 13.19m 43-03.25 13.19m 12.77m 12.78m 30 Rachel Travis FR Georgia 12.93m 42-05.25 12.77m FOUL 12.93m 31 Caryn Daane JR Gardner-Webb 12.73m 41-09.25 12.73m FOUL FOUL -- Ashley Fauntleroy SR UMBC FOUL FOUL FOUL FOUL -- Billie-Jo Grant JR Virginia DNS -- Isabell VonLoga FR Princeton SCR -- Kim Warren SO North Carolina SCR -- Keely Medeiros FR Florida SCR -- Osasumwen Izevbigie JR Lafayette SCR

Event 39 Women Hammer Throw ================================================================================= 2 Flights - Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.5 to establish first 5 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 10 minutes before finals. American: 73.87m 6/25/2005 Erin Gilreath, NYAC College Best: 72.94m 4/13/2007 Jenny Dahlberg, Georgia East Region: 72.01m 5/27/2006 Jenny Dahlgren, Georgia Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Jasmine Jennings SR Rhode Island 62.64m 205-06 10 FOUL 60.19m FOUL 61.72m 61.09m 62.64m 2 Kristen Callan SR VA Tech 62.05m 203-07 8 60.02m 60.45m FOUL 60.75m FOUL 62.05m 3 Ashley Harbin SR Lafayette 61.56m 202-00 6 55.06m FOUL 59.06m 61.56m FOUL 60.84m 4 Dorotea Habazin FR VA Tech 61.22m 200-10 5 FOUL FOUL 58.59m 61.22m 60.73m FOUL 5 Brittany Pryor JR VA Tech 58.62m 192-04 4 58.62m FOUL FOUL FOUL FOUL 56.95m 6 Kimery Hern JR Ga Tech 58.39m 191-07 3 56.75m FOUL FOUL FOUL FOUL 58.39m 7 Alana Clooten SO Ga Tech 56.32m 184-09 2 FOUL 56.32m 52.63m 54.62m FOUL FOUL 8 Sarah Thornton SR Rhode Island 55.69m 182-08 1 55.69m FOUL FOUL 52.73m FOUL FOUL 9 Diane Gmiter SR St. Francis-PA 54.43m 178-07 52.66m 54.43m 50.32m FOUL 53.86m FOUL 10 Shawneise Williams SR Florida 54.10m 177-06 FOUL 54.10m FOUL 11 Kayla Herron SR St. Francis-PA 53.96m 177-00 51.80m 53.96m FOUL 12 Chinelo Ubaka SR Florida 52.53m 172-04 51.90m 52.02m 52.53m 13 Amanda Cole JR Temple 51.52m 169-00 49.91m FOUL 51.52m 14 Aysha Gregory SR Maryland 51.42m 168-08 50.87m 47.25m 51.42m 15 Brittani Williams SR App. State 50.93m 167-01 48.49m 50.93m FOUL 16 Jocelyn Davis SR Charleston Sthrn 49.38m 162-00 49.38m FOUL 49.09m 17 Abby Lemon JR William & Mary 48.71m 159-10 48.71m FOUL FOUL -- Emily Daly JR Dartmouth FOUL FOUL FOUL FOUL -- Khadija Talley SR Miami SCR -- Taylar Stallings SR S. Florida SCR

Women - Team Rankings - 19 Events Scored =============================================================================== 1) Virginia Tech 92 2) Penn State 91 3) Florida 82 4) Florida State 44 4) South Carolina 44 6) Miami 37 7) North Carolina 28 8) Cornell 18 8) Jacksonville 18 10) Connecticut 16 11) Georgia Tech 14 11) Virginia 14 13) Rhode Island 13.33 14) Georgetown 13 15) Villanova 12 15) William & Mary 12 15) Charlotte 12 18) South Florida 11 19) George Mason 10 19) Syracuse 10 19) Pennsylvania 10 22) Maryland-Eastern Shore 9 23) Maryland 8.50 24) Georgia 8 25) Clemson 7.66 26) West Virginia 7 27) Buffalo-SUNY 6.50 28) Boston University 6 28) Western Carolina 6 28) Bethune-Cookman 6 28) Providence 6 28) Lafayette 6 28) Boston College 6 34) Brown 5 34) Harvard 5 34) Seton Hall 5 34) Howard 5 38) New Hampshire 4 38) Towson 4 38) Duke 4 38) North Carolina State 4 42) St. John's 3.50 43) Sacred Heart 3 43) Yale 3 43) Princeton 3 46) Charleston Southern 2 47) Navy 1.50 48) Winthrop 1 48) Wake Forest 1 48) Central Florida 1 48) Appalachian State 1

Men - Team Rankings - 19 Events Scored =============================================================================== 1) Florida State 88.50 2) Florida 68 3) Georgia 49 4) South Carolina 42 5) Clemson 38 6) Virginia Tech 30 7) Liberty 22 8) North Carolina State 21 9) Georgia Tech 20 10) Villanova 19 11) North Carolina 17 12) Cornell 16 13) Western Carolina 15 13) Charleston Southern 15 15) Virginia 13 16) Norfolk State 12 17) Sacred Heart 11 17) Hampton 11 19) Winthrop 10.50 19) South Florida 10.50 21) Princeton 10 21) Radford 10 21) Syracuse 10 21) Army 10 25) Seton Hall 9 25) Georgetown 9 25) Penn State 9 25) North Carolina A&T 9 29) Virginia Military 8 29) Bethune-Cookman 8 29) La Salle 8 32) Coastal Carolina 7.50 33) Miami 7 33) Manhattan 7 33) Albany 7 36) Florida International 6 36) Coppin State 6 36) Delaware State 6 36) Yale 6 36) Duke 6 36) Iona 6 42) Monmouth 5 42) American 5 44) Campbell 4 44) Duquesne 4 44) Maryland-Eastern Shore 4 44) Maryland 4 48) Boston University 3 48) Rutgers 3 48) Providence 3 48) Charlotte 3 48) George Mason 3 53) Fairleigh Dickinson 2 54) Gardner-Webb 1 54) Pennsylvania 1 54) Morgan State 1 54) William & Mary 1

# Click here to find out more! #

View: Mobile | Desktop